Mobilya dişli köşe birleştirmelerinde diş açısının diyagonal basınç ve çekme performansına etkileri
The effects of dovetail angle on the diagonal compression and tension performance of dovetail corner joints with dovetails in furniture
- Tez No: 212800
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ATAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, kutu tipi masif mobilya köşelerinin birleştirilmesinde uygulanan tekniklerden kırlangıç kuyruğu dişli geçmelerin çeşitli diş açılarında hazırlanmasının diyagonal basınç ve diyagonal çekme performansına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla Doğu kayını (Fagus orientalis L.), meşe (Quercus petreae L.), sarıçam (Pinus sylvestris L.), ve orta yoğunluklu lif levha (MDF)' dan hazırlanan örneklere, 75º, 78º, 81º, 84º ve 87º' de diş açıldıktan sonra polivinilasetat (PVAc) ve poliüretan (D-VTKA=Desmodur-Vinil trieketonol acetate) tutkalları ile elde edilen köşelere ASTM-D 1037 esaslarına uyularak diyagonal basınç ve diyagonal çekme deneyi uygulanmıştır. Sonuç olarak, basınç performansı değeri, en yüksek Doğu kayınında, 84º ve D-VTKA' da, en düşük MDF, 78º ve PVAc' de elde edilmiştir. Malzeme, tutkal çeşidi ve açı etkileşimi bakımından en yüksek Doğu kayın+81º+D-VTKA, en düşük MDF+87º+PVAc' de bulunmuştur. Çekme performansı değeri en yüksek meşe, 84º ve PVAc' de, en düşük MDF, 75º ve D-VTKA' de elde edilmiştir. Malzeme, tutkal çeşidi ve açı etkileşimi bakımından en yüksek meşe+81º+D-VTKA, en düşük MDF+75º+PVAc bulunmuştur.Buna göre; masif mobilya köşelerin birleştirilmesinde basınç ve çekme performansı bakımından diş açısı 81º olan kırlangıç kuyruğu birleştirme avantaj sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to find out effects of selecting different dovetail angles on the diagonal compression and diagonal tension performance of dove-tail joints; that is one of the massive furniture dovetail joint corner techniques. For this purpose; in accordance with the principles of ASTM-D 1037, diagonal compression and diagonal tension experiments applied to the corners those were glued with (PVAc), and (D-VTKA) after being curved with an angle of 75°, 78°, 81°, 84° and 87° to the samples of Oriental beech, oak, scotch pine and medium density fiberboard. As a result, compression performance was found to be the highest on Oriental beech, 84º and D-VTKA; and it was the lowest in MDF, 78º a PVAc combination. From the point of material, glue and corner joint interaction Oriental beech+81º+D-VTKA were scored as the highest while MDF+87º+PVAc was the lowest. The highest tension performance was showed by oak, 84º and PVAc and the lowest was belonging to MDF, 75º and D-VTKA. From the point of material, glue and corner joint interaction, oak+81º+D-VTKA got the highest scares and the lowest was MDF+75º+PVAc.According to this study; preferring an 81º dove-tail corner joint could be advantages from the aspect of diagonal compression and diagonal tension performance in massive furniture corner joints.