Depremlerin çevre sorunları ve bir senaryo uygulaması
Earthquakes with environmental impacts and a scenarios of application
- Tez No: 212808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geological Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, sanayi bölgelerinde depremden kaynaklı doğabilecek yangınlar, patlamalar, denize akan petrol sızıntıları ve bunların çevrede yaşayan ve insanların üzerinde bırakabileceği olumsuz etkilerden bahsedilecektir. Özellikle bulunduğu konum ve büyüklüğü bakımından İzmit Körfez ilçesinde yeralan Tüpraş rafinerisi çalışmamızın ana konusunu temsil edecektir Bu bağlamda Tüpraş rafinerisinde bulunan LPG ve hampetrol tanklarının özellikleri, birbirlerine ve yerleşim yerlerine olan mesafeleri, yangın sırasında gösterecekleri tepkiler, radyant ısıları, açığa çıkan toksik konsantrasyonunun çevrede yaşayan insanlar üzerindeki etkileri, soğutma çalışmaları bilimsel çerçeve içinde irdelenecek ve tekrarı olası felaketlere karşı uygulanabilecek yöntemler izah edilecektir. Anahtar Kelimeler : Rafineri, Yangın, Deprem, Toksik Atıklar
Özet (Çeviri)
In this research; fire in industrial zones welding from earthquake, explosions, petrolium leakage flowing to sea, potential negative impacts of these on the local people and nature will be told. Especially, because of its position and of its size, Tupraş Rafinery which is located in İzmit gulf county will represent the main subject of this research. In this scope; features of LPG and crude oil tanks situtated in Tupraş Rafinery, their distance to each other and to habitation, their reaction in the course of fire, radiant heat, impacts of coming out toxic combination on local people and cooling operations will be studied in scientific content and methods that can be applied to potential disasters will be explained. Key Words : Rafinery, Fire, Earthquake, Toxic waste