Ankara ili teke böcekleri (Coleoptera:Cerambycidae)faunası
Longhorned beetles fauna of Ankara province (Coleoptera:Cerambycidae)
- Tez No: 212809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Teke Böcekleri (Coleoptera: Cerambycidae) familyasına ait Ankara İlinde çeşitli lokalitelerinden 2003-2006 yıllarında toplanmış toplam 518 örnek faunistik olarak incelenmiştir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda örneklerin 4 alt familya, 12 tribus, 21 cins, 33 türe ait olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan Aegosoma scabricorne Prioninae altfamilyasına, Cerambyx cerdo, Cholorophorus trifasciatus, C. cursor, C. varius, C. hungaricus, Clytus schurmanni, Certallum ebulinum, Penichora fasciata, ve Plagionotus floralis Cerambycinae altfamilyasına, Cortodera flavimana, Pseudovadonia livida, Pachydotes erraticus, Sterunella bifasciata, Stictoleptura cordigera, Vadonia unipunctata türleri Lepturinae altfamilyasına, Agapanthia cardui, A. lateralis, A. violacea, Blepisanis vittipensis, Dorcadion boluense, D. infernale, D. scabricolle, Helladia humeralis, Morimus funereus, Neomusaria pauliraputii, Oberea oculata, Opsilia coerulescens, Phytoecia caerulea, P. cylindrica, P. icterica icterica, P. virgula ve P. pubescens ise Lamiinae altfamilyasına aittir. Bu taksonlardan Cholorophorus cursor, Clytus schurmanni, Dorcadion boluense ve Neomusaria pauliraputii Türkiye'de endemik türlerdir. Çalışmada verilen Stictoleptura cordigera (Füsslins, 1775), Penichroa fasciata (Stephens, 1831), Chlorophorus cursor Rapuzzi & Sama, 1999, Chlorophorus trifasciatus (Fabricius, 1781), Neomusaria pauliraputii Sama 1993, Phytoecia pubescens Pic, 1895 olmak üzere 6 takson Ankara ili için ilk kayıttır. Anahtar Kelimeler : Coleoptera, Cerambycidae, Ankara, Türkiye, Fauna
Özet (Çeviri)
In this study, totally 518 specimens collected in the years of 2003-2006 from various localities of Ankara province were examined faunistically. As the results of identification of these specimens are determined 33 species belonging to 4 subfamily, 12 tribus, 21 genus. Aegosoma scabricorne belongs to the subfamily Prioninae, Cerambyx cerdo, Cholorophorus trifasciatus, C. cursor, C. varius, C. hungaricus, Clytus schurmanni, Certallum ebulinum, Penichora fasciata and Paraplagionotus floralis belong to the subfamily Cerambycinae; Cortodera flavimana, Pseudovadonia livida, Pachydotes erraticus, Sterunella bifasciata, Stictoleptura cordigera, Vadonia unipunctata belong to the subfamily Lepturinae and Agapanthia cardui, A. lateralis, A. violacea, Blepisanis vittipensis, Dorcadion boluense, D. infernale, D. scabricolle, Helladia humeralis, Morimus funereus, Neomusaria pauliraputii, Oberea oculata, Opsilia coerulescens, Phytoecia caerulea, P. cylindrica, P. icterica icterica, P. virgula and P. pubescens belong to the subfamily Lamiinae. Cholorophorus cursor, Clytus schurmanni, Dorcadion boluense and Neomusaria pauliraputii are endemic in Turkey. Total 6 species, Stictoleptura cordigera (Füsslins, 1775), Penichroa fasciata (Stephens, 1831), Chlorophorus cursor Rapuzzi & Sama, 1999, Chlorophorus trifasciatus ( Fabricius, 1781), Neomusaria pauliraputii Sama 1993, Phytoecia pubescens Pic, 1895 are new records for the fauna of Ankara province. Key Words : Coleoptera, Cerambycidae, Ankara, Turkey, Fauna