Sarıçam (Pinus sylvestris L.)'da farklı tohum kaynaklarının kozalak ve tohum özelliklerine etkisi
The effects of different scotch pine (Pinus sylvestris L.) seed origin to cone and seed characteristics
- Tez No: 212812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmanın amacı, Sarıçam'da (Pinus sylvestris L.) farklı tohum kaynaklarının kozalak ve tohum özelliklerine etkisini belirlemektir. Çankırı-Ilgaz-Uzundag mevkiindeki tohum mesceresi ile Ilgaz orijinli Eskisehir-Mihalıçcık-Ormantepe mevkiindeki klonal tohum bahçesi seçilmistir. Bu amaçla; 2004 bol tohum yılında Ilgaz-Uzundag mevkii 176 nolu tohum mesceresindeki 30 üstün agaçtan ve Mihalıçcık-Ormantepe mevkiindeki 96 nolu klonal tohum bahçesinden 30 klonu temsil edecek sekilde her bir agaçtan 20'ser adet olmak üzere toplam 1200 adet kozalak örnegi alınmıstır. Her bir örnegin; kozalak çapı, kozalak boyu, karpel sayısı, kozalak agırlıgı ile her bir kozalaktan elde edilen tohumların; tohum çapı, tohum boyu, tohum sayısı, tohum agırlıgı, kanat boyu, kanat çapı ve kanat rengi gibi kozalak, tohum ve kanata iliskin morfolojik özellikleri belirlenmistir. Yapılan ölçüm ve degerlendirmeler sonucunda; Ilgaz tohum mesceresine ve Mihalıçcık klonal tohum bahçesine ait kozalakların v ortalama degerleri sırasıyla; Kzç: 23,81 mm ve 22,11 mm, Kzb: 47,92 mm ve 41,87 mm, Kzag: 11,27 gr ve 7,48 gr, Kps: 58,87 adet ve 67,07 adet ile tohumlara ait ortalama degerler sırasıyla; Ths: 30,18 adet ve 27,96 adet, Thç: 2,83 mm ve 2,73 mm, Thb: 5,13 mm ve 4,79 mm, Thag: 0,310 gr ve 0,180 gr, BrThag: 0,01 gr ve 0,006 gr, Knç: 5,82 mm ve 5,30 mm, Knb: 18,56 ve 16,6 mm olarak bulunmustur. Sonuç olarak; Ilgaz tohum mesceresinden alınan örneklerin Mihalıçcık klonal tohum bahçesinden alınan örneklere göre, Kps özelligi dısındaki tüm özellikler bakımından daha yüksek degerler tespit edilmistir. Anahtar Kelimeler : Sarıçam, Kozalak, Tohum, Tohum Kaynagı
Özet (Çeviri)
This study was carried out for determing the effects of different seed sources on cone and seed traits by collecting the cones from Çankırı- Ilgaz seed stand and Eskisehir-Mihalıçcık clonal seed orchard. A total of 1200 cone samples were collected from 30 dominant trees (20 each) at Ilgaz-Uzundag (Number of seed stand is 176) and 30 choosen trees (20 each) representing the clones at Mihalıçcık-Ormantepe (Number of clonal seed orchard is 96) in the rich seed year (2004) for the investigation. The morphologic characteristics of cones, seeds and wings such us the diameter, height, carpel number, weight of each cone and diameter, height, number, weight of each seed derived from each cones and diameters, heights, colours of wings were determined. The average values of cones picked up from Ilgaz seed stand and Mihalıçcık clonal seed orchard were found respectively; Kzç: 23,81 mm and 22,11 mm, Kzb: 47,92 mm and 41,87 mm, Kzag: 11,27 gr and 7,48 gr, Kps: 58,87 pieces and 67,07 pieces, and the average values of seeds vii were found respectively; Ths: 30,18 pieces and 27,96 pieces, Thç: 2,83 mm and 2,73 mm, Thb: 5,13 mm and 4,79 mm, Thag: 0,310 gr and 0,180 gr, BrThag: 0,01 gr and 0,006 gr, Knç: 5,82 mm and 5,30 mm, Knb: 18,56 mm and 16,6 mm. All values were found higher at samples picked up from Ilgaz seed stand than samples picked up from Mihalıçcık clonal seed orchard except Kps. Key Words : Scotch pine, Cone, Seed, Seed Origin