Web tabanlı kavramsal tasarım
Web based conceptual design
  1. Tez No: 212811
  2. Yazar: MURAT MAYDA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, makine kavramsal tasarımında kullanılabilecek web tabanlı bir bilgisayar sistemi gelistirmeyi kapsamaktadır. Sistem, esas itibari ile fonksiyon yapıları gelistirme ve bunlara farklı ve olası en genis kapsamda çözümler bulmaya dayanmaktadır. Bu web tabanlı sistem; internet ortamında uzak kullanıcıların sisteme baglanabilmesi, veri tabanına yeni tasarım veri veya çözümlerin eklenebilmesi, genisleyebilme ve yeni teknolojiler ile bütünlesebilme gibi özelliklere sahiptir. Böylece bu sistem, endüstride çalısan tasarımcılar için daha iyi tasarım yapmayı kolaylastırabilecegi gibi teknik okullarda tasarım ders egitimine de katkı saglayabilecektir. Sistem, izlenecek tasarım yöntemi olarak ?Sistematik Tasarım Yaklasımındaki? kavramsal tasarım islemi model alınarak gelistirilmistir. Gelistirilen bilgisayar sistemi, Visual Basic .Net 2005 programlama dili kullanılarak yazılmıstır. Anahtar Kelimeler : Kavramsal tasarım, web tabanlı kavramsal tasarım
Özet (Çeviri)
This thesis reports the development of a web based system which is able to used in machine conceptual design. In principle, the system is based on developing function structures and finding solutions which correspond to these function structures within different and widely possible area. This web based system has features such as internet remote users connecting to the system, using the system, new design data or solutions adding to database, being able to enlarging and being able to integrate with new technologies. Thus this system will be able to contribute to training design lecture in technical schools in addition to facilitating to evolve better designs for designers in industry. This system has been developed by being followed conceptual design process which belongs to ?Sytematic Approach? as a design method. The developed computer system has been written in Visual Basic .Net 2005 programming language. Key Words : Conceptual design, web based conceptual design