Bir havacılık tesisinde bulunan motor ve dişli kutuları test sisteminin plc kullanarak iyileştirilmesi
Improvement of turbine engine and gearbox test system in an aviation establishment using plc
  1. Tez No: 212813
  2. Yazar: ERHAN ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada bir havacılık tesisinde bulunan eski bir test sisteminin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışma sonucu eski sistemin özellikle elektronik kısmının tamamen değiştirilmesi gerektiği ve mekanik sistemlerin nispeten yeterli olduğu görülmüştür. Havacılıkta kullanılan test cihazlarında istenilen hassasiyet, doğruluk ve hız son derece önemlidir. Geliştirilen test sisteminin ayrıca fayda ve maliyet analizi yapılarak, işletmeye olan katkısı değerlendirilmiştir. Bu proje uygulandığında mevcut test sistemi, T700 motorunun testlerini yapabilecek kabiliyete sahip olacaktır. Anahtar Kelimeler Türbinli motor test, PLC, Sensör, Modifikasyon
Özet (Çeviri)
In aviation, the precision, accuracy and speed of the test system is very important. In this study, an existing test system in an aviation establishment is analysed for its suitability to test T700 series turbine engines. The analysis shows that the system can be modified by adding new sensors, PLC and mechanical equipments. Further more The contribution of the improvement test system is evaluated to the plant with benefit - cost analysis. It can be concluded that the recomended modifications are applied, the analysed test system is expected to have have the capability to test T700 engines. Turbine engine test, PLC, sensor, modification