Bazı aminoasitlerin sulu çözeltilerde paslanmaz çeliğin korozyonu üzerine inhibitör etkilerinin incelenmesi
Determination of inhibitor effectiveness of some amino acids in water solutions
  1. Tez No: 212819
  2. Yazar: EBRU TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada ısı kazanlarında ve tesisat borularında oluşan kirecin 60oC asitle temizlenmesi sırasında oluşan korozyonun önlenmesi amaçlanmıştır. Isı alış verişi olan tüm sistemlerde kireç oluşumu önlenemediği, oluşan kirecin sistemlerin fonksiyonlarını etkilediği ve yakıt israfına neden olduğu için kazanların kimyasal yolla temizliği tek çözümdür. Asitle yapılan temizleme işlemi uygun cins ve miktardaki inhibitörlerin kullanılması ile kazan borularda herhangi bir tahribat olmadan yapılabilir. Bu amaçla, ağırlıkça %0,5 HCl çözeltisi içindeki paslanmaz çeliğin korozyonunu önlemek için aminoasit inhibitörleri kullanılmış ve amino asitlerin inhibitör verimleri 20oC, 40oC, 50oC, 60oC sıcaklıklarda inhibitör derişimine bağlı olarak belirlenmiştir. Korozyon hızı, katodik polarizasyon eğrisinin korozyon potansiyeline ekstrapolasyonu yöntemi ve lineer polarizasyon direnci yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Korozyon hızı değerlerinden yararlanılarak inhibitör verimleri bulunmuştur. 20oC sıcaklıkta etkili oldukları belirlenen inhibitörlerle yüksek sıcaklıklarda çalışılmıştır. 60oC sıcaklıkta, 1000 ppm L-metioninin verimi v %68, 3000 ppm L-sistinin verimi %68, 3000 ppm L-sistein hidroklorür monohidratın verimi %60, 2000 ppm N-asetil-L-sisteinin verimi %60 olarak bulunmuştur. Kükürt içeren bu inhibitörlerin diğerlerine göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Aminoasitlerin metal yüzeyinde adsorplanarak etkili olduğu düşünülerek, adsorpsiyon izotermleri çizilmiş ve genel olarak adsorpsiyon izotermlerinin Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermlerine uyduğu tespit edilmiştir. Ayrıca aktivasyon enerjileri hesaplanarak adsorpsiyon türü belirlenmiştir. 2000ppm L-metionin için Ea =59234 J/mol, 1000ppm Lsistin için Ea=70160 J/mol, 3000ppm L-sistein hidroklorür monohidrat için Ea=72108 J/mol, 2000 ppm N-asetil-L-sistein için Ea = 49043 J/mol olarak bulunmuştur. İnhibitörsüz ortam için hesaplanan Ea = 22626 J/mol'dür. İnhibitörsüz ortamdaki aktivasyon enerjisinin inhibitör içeren ortamdakilerden oldukça düşük bulunması inhibitörlerin korozyona karşı koruma sağladığını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : İnhibitör, aminoasitler, korozyon, paslanmaz çelik
Özet (Çeviri)
In this study, the inhibition effect of some amino acids on the corrosion of stainless steel in wt %0,5 HCl solution were investigated at 20oC, 40oC, 50oC, 60oC. The corrosion rate of stainless steel was determined with the use extrapolation of the Tafel slope of the cathodic polarization curves method and Lineer polarization resistance method. İnhibition effect of each substance was calculated from the experimentally determined corrosion rate values. Inhibitor efficiency of amino acids of acceptable efficiency values at 20oC were determined at temperatures other than 20oC such as 40oC, 50oC, 60oC. Inhibitor efficiency at 60oC was found to be % 68 for solution containing 1000 ppm L-methionin, %68 for 3000 ppm L-cystin, %60 for 3000 ppm L-cysteine hydrochloride monohydrat , %60 for 2000 ppm N-acetyl-L-cysteine at 60oC. Maximum inhibitor effect was for the amino acids containing sulphur in its structure. vii With the consideration of the effect of inhibitors are being due to the adsorption of inhibitors at the metal surface, adsorption were in accordance with the Langmuir and Freundlich isoterms. In addition, the type of adsorption is determined by calculating the activation energies. The results were as follows; Ea =59234 J/mol for 2000ppm L-methionine , Ea=70160 J/mol for 1000ppm L-cystine, Ea=72108 J/mol for 3000ppm L- cysteine hydrochloride monohydrate, Ea = 49043 J/mol for 2000 ppm N-acetyl-L-cysteine, Ea = 22626 J/mol for the corrosion without inhibitor. The activation energy in the absence of inhibitor is lower than the activation energy in the presence of inhibitor which indicates that inhibitor enables protection against corrosion of stainless steel. Keywords : Inhibitors, amino acids, corrosion, stainless steel