Johansen ve kısmi lineer tekil değer eşbütünleşme testlerinin bir uygulama problemi üzerinde karşılaştırılması
Comparing the cointegration tests of singular partial linear value test with Johansen test in a practical applicatian
  1. Tez No: 212834
  2. Yazar: NACİYE PINARÖNÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLİM EKNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bir zaman dizisi değişkeninin, başka bir ya da birden çok zaman dizisine göre regresyonu çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Buna karşı korunmanın bir yolu değişkenler arasında eşbütünleşme (kointegrasyon) ilişkisine bakmaktır. Bu çalışmada, durağan olmayan zaman dizilerinden oluşan modellere ilişkin değişkenler arasındaki eşbütünleşme ilişkisi araştırılmıştır. Çok değişkenli eşbütünleşme testlerinden Johansen Testi ile Johansen yaklaşımından hareketle geliştirilmiş Kısmi Lineer Tekil Değer Testi tanıtılmış ve sayısal örnek üzerinde bir uygulama çalışması yapılmıştır. Amaç testlerde öne sürülen farklılıkları ortaya koymak ve bu yöntemleri ayrıntıları ile ele almaktır. Anahtar Kelimeler : Durağanlık, Eşbütünleşme (Kointegrasyon), Johansen Testi, Kısmi Lineer Tekil Değer Testi
Özet (Çeviri)
Most of the time, regression of a time series variable may be spurious when compared to that of one or more time series variable. To avoid this, it is recommended to examine the cointegration relationship between the variables. This study investigates the cointegration relationship between the variables in the models of non-stable time series and presents Johansen Test, being one of the multivariate cointegration tests, Singular Partial Linear Value Test, developed with reference to Johansen approach. Then, a sample numerical application is carried out. The aim is to establish the differences put forward in the tests and elaborate the methods. Key Words : Stability, Cointegration, Johansen Test, Singular Partial Linear Value Test