Enjeksiyon parametrelerinin bazı mühendislik plastiklerinin akış uzunluğuna etkisinin araştırılması
Effect of injection parameters of engineering plastics on flow lenght
- Tez No: 212845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Teknik Eğitim, Chemistry, Polymer Science and Technology, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Plastiklerin ana monomerine katkılar konularak veya farklı monomerler belirli oranda karıstırılarak çelik kadar dayanıklı plastikler elde edildigi gibi aynı zamanda dogal süngerler kadar yumusak, esnek plastikler de elde edilmistir. Bu plastikler mühendislik plastikleri olarak isimlendirilmektedir ve kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır. Kalıp tasarımında mühendislik plastiklerinin akıs uzunlugunun bilinmesi önemlidir. Kalıbın verimli sekilde dolması için, yolluk, dagıtıcı kanal genisligi ve enjeksiyon parametrelerinin iyi bilinmesi gerekir. Bu amaçla, ASTM D 3123 standardında belirtilen farklı kanal genislik ve derinlikte kalıplar yapılmıs ve en çok kullanılan Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS), Polikarbonat (PC), Poliamid 6 (PA 6), Poliamid 6.6 (PA 6.6), Polioksimetilen (POM) mühendislik plastiklerinin akıs uzunlukları arastırılmıstır. Bunun için enjeksiyon parametrelerinden sıcaklık, basınç ve vida hızı degerlerinden ikisi sabit tutulup biri degistirilerek farklı spiral kanal genisligine sahip plakalar içine enjeksiyon basımı yapılarak arastırma yapılmıstır. Yapılan deneyler sonucunda mühendislik plastiklerinden sırasıyla PA6.6, PA6, POM, PC ve ABS malzemelerinin akıs uzunluklarının 941, 900, 811, 665, 627 oldugu tespit edilmistir. Enjeksiyon parametrelerinin degerleri artıkça akıs uzunlugunun da arttıgı saptanmıstır. Anahtar Kelimeler :Kalıplanabilirlik, Spiral akıs, Ergiyik akıs uzunlugu
Özet (Çeviri)
Plastics resistant as steel were obtained by putting additives to main monomer of plastics or mixing them with different monomers at certain ratios and also flexible plastic, soft as naturel sponge were obtained. These plastics are defined as engineering plastics and their uf usage fields increase day by bay. It is important to know the flow lenght of engineering plastics at mould design. Runner, distributor canal with and injection parameters should be known well for filling mould effectively. For this purpose, mould having different canal wideness ( determined according to ASTM D 3123 standards ) were made and the flow lenght of widely used Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Polycarbonate (PC), Polyamide 6 (PA6), Polyamide 6.6 (PA6.6), Polioksimetilen (POM) engineering plastics were studied. Experiments were carried out by fixing two values from the heat, pressure and screw speed of injection parameters and changing one of them and making injection impression in plaques having different spiral canal wideness. It was determined that flow lenght of PA6.6, PA6, POM, PC and ABS engineering plastics were 941, 900, 811, 665, 627 respectively. It was determined that flow lenght increases with the increasing values of injection parameters. Key Words : Mouldability, Spiral flow, Melt flow lenght.