Deprem etkisi altındaki betonarme yapılarda zayıf kolon-güçlü kiriş birleşimleri için alternatif bir detay önerisi
An alternative detail suggestion for weak column-strong beam connections in reinforced concrete structures under earthquake effect
- Tez No: 212844
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDUSSAMET ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Betonarme yapılarda genis kullanım alanları yaratmak gibi çesitli sebeplerden dolayı kolonlar kirislerden daha zayıf yapılmaktadır. Kirislerin döseme ile birlikte yapılması sonucu tasıma gücünün tasarlanandan daha yüksek olması neticesinde çerçeve hasarı daha çok kolonlarda olmaktadır. Kullanım alanı kısıtlı projelerde, imalat esnasında kesiti büyütmeden kolon kapasitesini arttırmak için kolonda ve dügüm noktasında lifli betonlar veya yüksek oranda donatı kullanılmaktadır. Bu yöntemlerde ya fazla bir kapasite artısı saglanamamakta veya kullanılan fazla donatı sebebiyle kolonda basınç göçmesi meydana gelmektedir. Bu çalısmada, bir çerçevenin dıs dügüm noktasından elde edilmis 15 adet kolonkiris birlesim elemanı, deprem etkilerine benzer tekrarlanan tersinir yükler altında test edilmistir. Kolon ve birlesim bölgesi için bilinen yöntemlerden daha basit, pratik ve ucuz bir öneri getirilmis, kullanılan kesme çivili levhalar sonucunda kolon kapasitesi arttırılmıstır. Kolon ve kirislerin rijitlik, süneklik, enerji tüketimi ve dayanımları gibi bazı kriterler incelenmistir. Nonlineer analiz çalısmasında Ansys 8.0 sonlu eleman paket programı kullanılarak elde edilen veriler deney sonuçlarıyla karsılastırılmıstır. Elde edilen sonuçlar dogrultusunda kolon-kiris birlesimleri ve detayları için öneriler olusturulmustur. Anahtar Kelimeler :Kolon-Kiris Birlesimi, Kesme Çivisi, Ansys, Tersinen Yükler
Özet (Çeviri)
In reinforced concrete structures, columns are more weakly constructed than beams due to various reasons such as production of large usage areas. The frame damage occurs in columns because the beams are built together with slabs so that they have more carrying capacity than expected. In projects with limited usage areas, fibrous concretes or high percentage of reinforcements are used in columns and joints in order to increase the column capacity without enlarging the cross-section during production. In these methods, either there is inadequate increament in capacity or brittle collapse in columns take place secondary to excessive usage of reinforcement. In this study, 15 column-beam connection elements were tested under reversed cyclic loads that simulate earthquake loading. In addition to well-known methods for column connections and joints, herein a simple, practical and cheap suggestion is made and as a result of utilization of panels with shear stud, the column capacity is increased. Also in this study criteria for columns and beams such as rigidity, flexibilty, energy consumption and resistance are examined. In nonlinear analysis study, the obtained data are compared with experiment results by using the Ansys 8.0 finite element package program. In the direciton of the findings, suggestions for column-beam joints and details are developed. Key Words :Column-Beam joints, Shear Stud, Ansys, Cyclic Loads