Düz kanallı proton aktaran membran yakıt hücresinin sayısal çözümü
Numerical solution of a proton exchange membrane fuel cell with straight channels
  1. Tez No: 212847
  2. Yazar: CEREN ÖZGE ALPAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez, düz kanallı tek hücreden olusan bir proton aktaran membran (PEMFC) yakıt hücresi içerisinde gerçeklesen transport olaylarının Fluent PEMFC modülü kullanılarak simülasyonunu ve simülasyon sonuçlarının literatürdeki verilerle karsılastırılmasını içermektedir. PEMFC anot ve katot tarafı için; akım toplayıcı tabaka, gaz kanalı, gaz difüzyon tabakası, katalizör tabaka ve membran dahil dokuz tabakadan olusmaktadır. Simulasyon sonuçları - basınç, H2, O2 ve H2O tür mol kesirleri, elektrik potansiyeli ve hız ? yakıt hücresi kanal geometrisinin giris, orta ve çıkıs kesitlerinde 2-Boyutlu olarak sunulmustur. ncelenen her bir durum için kutuplasma egrileri olusturulmus ve parametrelerin kutuplasma egrileri üzerine olan etkileri analiz edilmistir. Bunun yanı sıra, modelin geçerliligini ispatlamak için altı durum için kutuplasma egrisi olusturulmus ve deneysel sonuçlarla karsılastırılmıstır. Karsılastırma yapılan durumlar için kutuplasma egrileri elde edilmistir. Anahtar Kelimeler : PEMFC modeli, sayısal simülasyon, kutuplasma egrileri
Özet (Çeviri)
The thesis covers simulation of transport phenomena in a single-cell proton exchange membrane fuel cell (PEMFC) with straight channels using Fluent PEMFC module and comparison of simulation results with the data on literature. The PEMFC is made up of nine layers, namely, current collector, gas channel, gas diffusion layer for the sides of anode and cathode including membrane. Simulation results ? pressure, mole fractions of the species; H2, O2 and H2O, electrical potential and velocity - are presented in 2-D at the cross sections of inlet, mid-way and outlet positions. Polarization curves are formed for each cases investigated and the effects of parameters on the polarization curves are analysed. Besides, polarisation curves of six cases are constructed and compared with the experimental results to validate the model. Key Words :PEMFC model, numerical simulation, polarization curves