Analitik hiyerarşi prosesi ve iki taraflı eşleşme algoritmasının silahlı kuvvetler personel atamasında kullanımı: Bir karar destek sistemi uygulaması
Applying analytic hierarchy process and two-sided matching to the armed forces personnel assignment process: A decision support system
- Tez No: 212850
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Birçok ülke Silahlı Kuvvetlerinde personel atama sistemi, atamacılar tarafından yürütülen, personelin çok az etkinligi olan, tek taraflı bir süreçtir. Bu süreçte, atamacılar, birliklerin ve personelin tercihlerini ve ihtiyaçlarını mümkün oldugu ölçüde tatmin etmeye çalısarak, pozisyonlara personel atarlar. Birbiriyle çelisen çesitli kriteri aynı anda göz önünde bulundurup, en iyi atamayı yapmak zor bir istir ve dikkate alınması gereken pek çok kriter olması sebebiyle, atama gibi çok kriterli problemleri tam olarak çözebilmek çogu zaman insan kapasitesinin sınırları dısındadır. Bunu yapabilme kabiliyetine sahip bir matematiksel çözümün probleme dahil edilmesi, karar vericiler için faydalı bir bakıs açısı saglayabilir ve bütün olarak personel atama sürecinde tarafsızlıgı arttırabilir. Bu baglamda, analitik hiyerarsi prosesinin kullanımı yararlı olacaktır. Yapılan çalısmalar mevcut süreçte sıkıntılar oldugunu ve iki taraflı eslesme algoritmasının kullanılması durumunda belli seviyede pozitif sonuçların alınabilecegini göstermistir. Yine bu çalısmalarda, iki taraflı eslesme sürecinin, atamacıların sayısında önemli bir azalıs saglayabilecegi ve yapılan atamaların toplam kalitesini yükseltebilecegi bulunmustur.İki taraflı eslesme ve analitik hiyerarsi prosesi, personelin bir sonraki görev yerinin, tercih ettigi yerlerden birisi olacagını ve Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı olan kaliteli personeli, ihtiyaç duyulan yerde bulabilecegini garanti etmektedir. Yaptıgımız çalısma, bu konuları incelemekte ve personel ile Silahlı Kuvvetler için kazançlı olacak bir karar destek sistemi önermektedir. Tezde, çok kriterli bir karar destek modeli tasarlanmıs ve bu model kullanılarak personel atamasını gerçeklestirecek bir yazılım gelistirilmistir. Anahtar Kelimeler : Analitik Hiyerarsi Prosesi, iki Taraflı Eslesme, Atama Problemi , Karar Destek Sistemi
Özet (Çeviri)
The existing personnel assignment in Armed Forces of many countries, is a one-sided process, completely depending on detailers, with very little role of personnel. In this process, detailers assign sailors to the billets while trying to satisfy the needs and preferences of commands and personnel. While considering multiple criteria, assigning personnel in an optimal way is a very difficult task. There are many attributes to be taken into account, some of which contradict each other. The human mind has limitations when dealing with multi attribute problems and the associated set of multiple tradeoffs. Providing a mathematical solution to the problem with the ability to evaluate tradeoffs could provide useful insight to decision makers and help reduce bias in the overall personnel assignment process. Use of analytic hierarchy process would be beneficial in this sense. Past studies showed that there are shortcomings in the current process and significant positive results can be gained if a two-sided matching algorithm is used. It is found that the application of a two-sided matching process would significantly reduce the number of detailers required and improve the overall quality of assignments. Two-sided matching and analytic hierarchy process will ensure, personnel will be satisfied with their preferences of next billet and Armed Forces will get the quality of personnel it demands. This study looks at these issues and proposes an alternative decision support system for the personnel assignment process that will yield gains for the Armed Forces and its personnel. A multi-criteria decision support model was designed and a software environment implemented employing this model to make job assignment decisions. Key Words : Analytic Hierarchy Process, Two-Sided Matching, Assignment Problem, Decision Support System