LHC ve VLHC bazında lepton-hadron çarpıştırıcıları: e-linak ile e-halka karşılaştırılması
LHC and VLHC based lepton-hadron colliders: Comparison of e-ring with e-linac
  1. Tez No: 212849
  2. Yazar: HANDE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALEH SULTANSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
1 TeV'den büyük kütle merkezi enerjisine sahip lepton hadron çarpıstırıcıları hem kuvvetli etkilesmelerin temel yönlerini açıklamak hem de çoklu-TeV Büyük Hadron Çarpıstırıcısının (LHC) deneysel verilerini yorumlamak için gereklidir. LHC ve VLHC tünellerinde elektron halkasının eklenmesi birçok teknik problemlere neden olabilir. Tezde gösterildigi gibi, linaklar daha kısa uzunluk ile aynı elektron demet enerjisi elde etmeye fırsat verecektir. Bugün QCD Arastırıcısı ve LHeC isimli iki gerçekçi proje vardır. Hem QCD-E hem de LHeC'de kuvvetli etkilesmeleri arastırmak için yeterince yüksek ısınlık degerine ulasmaya fırsat verecektir. QCD-E projesinin bir dizi avantaja sahip oldugu gösterilmistir. QCD-E ve LHeC projelerinin her ikisinin de ana amacı kuvvetli etkilesmelerin temel yönlerini açıklamaktır. Bunların Standart Model Ötesi fizik arastırmaları kapasitesi kütle merkezi enerjisi ile sınırlandırılır. Böylece çok yüksek ısınlık degeri önemli degildir. QCD-E için agır kuark çift üretimi incelenmistir ve bu sürecin küçük xg bölgesi için önemi gösterilmistir. Anahtar Kelimeler : QCD, LHC, VLHC, lepton hadron çarpıstırıcıları
Özet (Çeviri)
The lepton-hadron colliders with center of mass energy higher than 1 TeV are necessarly both to clarify the nature of strong interactions and for adequate interpretation of experimental data from Large Hadron Collider (LHC). The addition of electron ring might cause a lot of technical problems in LHC and VLHC tunnels. As shown in thesis, Linacs will give opportunity to obtain the same electron beam energy with much shorter lengths. Today, there are two realistic projects, namely, QCD Explorer and LHeC. Both QCD-E and LHeC will give opportunity to achieve sufficiently high luminosity to explore crucial aspects of the strong interactions. It is shown that QCD-E a number of advantages. The main goal of both QCD-E and LHeC projects is to clarify fundamental aspects of strong interactions. Their potential for the BSM physics search is restricted by center of mass energy. Therefore, very high luminosity is not so important. The pair production of heavy quarks for QCD-E have been studied and the significance of this process for small x region has shown. Key Words : QCD, LHC, VLHC, lepton hadron colliders