Dolguların sıkıştırılmasında zemin cins ve özelliklerine uygun sıkıştırıcının seçimi
The decision of the suitable compaction according to the type and chacteristics of soil used to compact the filling
  1. Tez No: 212865
  2. Yazar: HULUSİ KEÇETEPEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Üzerinde yaşadığımız yer kabuğu her türlü yapının temeli olduğu gibi, özelliklerinin iyileştirilmesi ile birlikte hava alanları, limanlar, su tutma yapıları, ulaşım yolları vb. yapıların inşa malzemesidir. Bu nedenle yerkabuğunu oluşturan zemin ve kayaların taşıma gücü, mukavemeti, hacimsel davranışlar, permeabilite ve dren kabiliyeti, don duyarlığı, sıkışabilirliği vb. mühendislik özelliklerinin bilinmesi ve inşa edilecek yapı için aranan fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi gerekir. İstenilen mühendislik özelliklerine sahip olmayan zeminler, çeşitli yöntem ve tekniklerle (kompaksiyon, drenaj, stabilizasyon teknikleri) ıslah edilerek yeterince stabil bir hale dönüştürülür. Zemin ıslah yöntemleri içerisinde kompaksiyon en kolay, en ucuz ve özellikle en etkin olanıdır. Dolgu yapımında yeterli kompaksiyon sağlanmazsa, dolgu zamanla kendi ağırlığı üzerine gelen ölü ve hareketli yüklerin tesiri ile deformasyona uğrayarak kabul edilebilir oturmalardan daha fazla oturmaya neden olacaktır. Bu da o yapının proje ömrünü azalttığı gibi yollarda kaplamanın da bozulmasına sebep olarak konforu ve trafik güvenliğini bozacaktır. v Zeminlerin sıkıştırılmasından önce; zeminin cins ve özelliğine uygun sıkıştırıcıların seçimi, tabaka kalınlığı, geçiş sayısı ve hızının doğru olarak belirlenmesi sıkıştırma veriminin artması için gereklidir. Aksi halde işin zamanında tamamlanamaması, yeterli kompaksiyonun elde edilememesi veya ekonomik olmayan geçiş sayıları gibi sonuçlar doğurur. Bu tez kapsamında; dolgu yapımında kullanılacak zeminler ve özellikleri, statik ve dinamik enerji veren kompaksiyon ekipmanlarının özellikleri, sıkıştırma enerjileri, tabaka kalınlığı ile pas sayılarının belirlenmesi, sıkıştırma ekipmanlarının verimi, kompaksiyon metotları ve kompaksiyonda dikkat edilmesi gereken hususlar üzerine bilgiler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Zeminlerin sıkıştırılması-zemin sıkıştırma makineleri
Özet (Çeviri)
Beside the fact that the earth which we dwell on is the base of any type construction, it is the building material of airports, ports, water holding constructions, transporting ways by making the features of earth better. Due to this fact, the engineering features of ground and rocks that constitute the earth such as carrying, capacity, durability, volume actions, permeability, dren capability, frost sensitivity, compactibility should be known and the physical features required for the building to be constructed should be improved. The soils that haven?t got desirable engineering features should be made better via various methods and techniques (compaction, drainage, stabilization techniques) by conforming them to a sufficient stable situation. Among the soil improvement techniques, compaction is the easiest, cheapest and especially the most effective one. In making filling, if sufficient compaction isn?t supplied; by being deformed because of its own weight, the effect of dead and active load on it, filling will cause settling more than the acceptable degree. Beside the fact that it shortens vii the project?s life causing the deformation of the covering on the ways, it will spoil the comfort and traffic safety and won?t be economical. Also, before soils compactions; it?s required to choose the compactors which are suitable for filled soils type and feature, determine the layer thickness, passing frequency and velocity in order to increase the efficiency of compactions. Otherwise, it results in not being able to get enough compaction or uneconomical passing frequency numbers. In the inclusion of this, thesis, the soils and their features to be used in making fillings, static and dynamic energy compaction equipments? features, compaction energies, layer thickness and determination of passing numbers, efficiency of compaction equipments, compaction methods and the points that entail great attention in compaction are presented. Key Words : Soiling compaction ? compaction equipment