Poli(akril amid) ve bazı aldehitlerden Schiff bazı hazırlanması
Synthesis of Schiff bases from poly(acryl amid) and some aldehydes
- Tez No: 212866
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalısmada; üç adet yeni polimerik- Schiff bazı, poly(acryl amit) ve 5-kloro-2- hidroksibenzaldehit, 5-bromo-2- hidroksibenzaldehit, 5-metil-2- hidroksibenzaldehit'lerin kondenzasyonundan hazırlandı. Modifiye edilen poly(acryl amit)'in metal iyonlarına olan seçiciligini arastırmak için yeni bir yaklasım önerilirken, Cu(II) ile Ni(II) koordinasyon polimerleri sentezlenerek uygun yapılar önerildi. Sentezlenen poli Schiff bazları 1H-NMR, UV ve IR spectral çalısmalar ile karakterize edildi. Yapıda bulunan Schiff bazı ve akrilamit gruplarının oranı 1H-NMR spektrumundaki ?CH=N- piki ve ?NH2 pikleri ile karsılastırılarak tahmin edildi. Poli-Schiff bazları ve onların Cu(II) ile Ni(II) komplekslerinin, element analizi ile agırlıkça ortalama moleküler kütle (Mw) bulunarak ana birim yapı önerildi. Buhar basıncı ozmometresi ile sayıca ortalama moleküler kütle (Mn) bulundu. Böylece heterojenlik indeksi yaklasık 1,8 olarak belirlendi. Dört nokta teknigi ile iletkenlik ölçümü sonucunda, halojen içeren Schiff bazlarının iletkenliginin 25 ? 50 oC arasında iletkenlik gösterirken, metil grubu içeren Schiff bazının 45 oC'den sonra iletken olmadıgı görüldü. Cu-Aldehit ve Ni-Aldehit kompleksleri arasında PAA'in seçiciligi incelendi. Cu(II) iyonlarının koordinasyon polimerini olusturma eyiliminin Ni(II) iyonlarındakinden daha yatkın olabilecegine ICP-MS ölçüm sonuçlarına göre karar verildi. Anahtar Kelimeler :Poli-Schiff bazı, poli kondenzasyon, seçicilik, polimerik komplekslerler, poli(akril amit), iletkenlik.
Özet (Çeviri)
5-chloro-2-hydroxybenzaldehyde, 5-bromo-2-hydroxybenzaldehyde and 5- methyl-2-hydroxybenzaldehyde were inserted in to the structure of poly(acryl amid) to modify the cation retaining characteristic of the polymer. A new approach for the investigation of the selectivity of modified poly(acryl amid) toward metal ions was develeopped and the tentative structural features of the coordination compleexes of Cu(II) and Ni(II) were suggested. The structure of the modified polymer was characterized by using 1H-NMR , UV- visible spectroscopic and IR spectroscopic data. Azomethyne (?CH=N-) and amino group NMR signals were made use of to determine the relative abundance of Schiff base and acrylamide groups in the modified polymer. The mass-based mean moleculer weights of the poly-Schiff base and its Cu(II) and Ni(II) complexes were found and a structure for the main polimeric unit was proposed. Mean molecular weight was also determined by vapour pressure osmometry. The hetorojenity index was calculated to be 1,8 approximately. The conductances of the halogen- coutaining polymers were found to be measurably high in the temperature range 25- 50 oC whereas, the polymer bearing a methyl group on the benzaldehyde moity was not conducting above 45 oC. Cu(II) and Ni(II) contents of the metal-attached polymers were determined by ICP-MS technique and the modified acrylamides were found to attach more strongly to Cu(II) than to Ni(II). Key Words : Poly-Schiff bases, poly condensation, selectivity, polymericcomplexes, poly(acryl amid), conductivity.