Manchester örneğinde endüstri dönemi yapı mirasının konut işlevi verilerek yeniden kullanımı
Reuse of industrial built heritage for residential purposes in Manchester
  1. Tez No: 212867
  2. Yazar: NURAN MENGÜŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmamız kapsamında dünyanın ilk endüstrileşen ülkesi olan İngiltere'de değişen üretim modeli, kentsel planlama ve ekonomik yapılanma gibi çeşitli sebeplerden dolayı işlevini yitirmiş, kullanılmayan endüstri tarihi yapı mirasının yeniden kullanımı, Manchester örneği üzerinden incelenmiştir. Dünyanın ilk endüstri kenti olan Manchester'da kentin sahip olduğu büyük oranlardaki bu işlevini yitirmiş endüstri tarihi yapı mirasının, nasıl yeni işlevler verilerek kent yaşamına dahil edildiği, kentsel dönüşüm, kentsel canlandırma, girişimci kentsel politika ve soylulaştırma kavramları çerçevesinde araştırılıp tartışılmıştır. Daha çok pamuk fabrika ve depolarının oluşturduğu bu yapı mirasına verilen yeni işlevlerin başında gelen konut işlevinin, hedeflenen kentsel dönüşüm, kentsel canlandırma ve ekonomik gelişimdeki rolü üzerinde durulmuştur. Kentin en önemli yerel özelliği ve kültür mirası olan tarihi endüstri yapıları, 1980 sonrası başlatılan kentsel dönüşüm ve kent merkezini canlandırma girişimleri bağlamında iyi değerlendirilmesi gereken önemli bir değere dönüşmüştür. Sahip oldukları tarihi, sosyal, kültürel ve mimari değerlerinden dolayı tescillenerek koruma altına alınmış bu yapıların, merkezi / yerel kamu kurumları, özel sektör temsilcileri ve tasarımcı ortaklığında çağdaş yaşam gereksinimlerine cevap verebilecek nitelikli konut birimlerine dönüşümü gerçekleşmektedir. İnsanların yeniden kent merkezine dönmesi ve bu sayede v canlı, sürdürülebilir ve güvenli bir kent merkezi yaşamı yaratılması hedefiyle bu bölgede, konut yatırımı teşvik edilmektedir. Konut olanaklarının yanında eğlence, kültür ve rekreasyon alanlarının yaratılmasıyla yükselişe geçen kent merkezi yaşamı sayesinde bu bölgedeki sosyal coğrafya da değişime uğramıştır. Kent merkezinde oluşan çoğunluğu genç ve varlıklı yeni kullanıcı grubunun ihtiyaçları ve beğenileri doğrultusunda, endüstri mekanı içinde yenilikçi ve özgün tasarımlarla yaratılan konut yapıları, mevcut konut ihtiyacına bir çözüm olarak sunulmasının yanında, kentte alternatif bir konut modeli ve yaşam tarzı oluşumunu da beraberinde getirmiştir. Konut kullanıcıları sayesinde yapıların bulundukları bölgeler daha canlı, güvenli ve yaşanabilir kentsel alanlara dönüşmüşlerdir. Ayrıca bu dönüşüm uygulamaları, kentsel dönüşüm ve canlandırma girişimlerinin en önemli hedeflerinden olan çöküntü halindeki kasvetli endüstri kenti imajının yıkılması, kentin prestijinin yükseltilmesi ve bu sayede gerekli yatırımın bölgeye çekilerek ekonomik gelişimin gerçekleştirilmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Anahtar kelimeler : Endüstri mirası, endüstriyel arkeoloji, Manchester, yeniden kullanım, kentsel dönüşüm, kentsel canlandırma, imaj yapılandırma, soylulaştırma, loft daire.
Özet (Çeviri)
In this thesis it has been analysed the reuse of industrial heritage which lost their functions because of the changing manufacturing model and urban planning and economic restructuring in Britain which is the first industrialised country in the world by taking Manchester as a case study. It has been argued how the industrial heritage of the world?s first industrial city has been included in urban life gaining new uses in the context of urban regeneration, urban revitalization, entrepreneurial urban policy and gentrification. One of the main functions this built heritage which consists of mainly cotton mills and warehouses gains is the housing. It has been argued the role of this new function in the aimed urban regeneration, urban revitalization and economic development. The most important local character and cultural heritage of the city has become an important asset to be well used in the context of urban regeneration and urban revitalization which started in the 1980?s. These buildings listed because of their social, cultural and architectural values have been converted into the high quality residential units which can meet the needs of contemporary urban life, in the partnership of central / local governmental authorities, private sector and designer. Housing investment in this area has been encouraged for the aim of making people move back to the city centre and thus creating a vibrant, sustainable and safe city centre living. With the spaces of leisure, cultural vii activities and recreation along side with the residential facilities being created the city centre living gets on the increase, as a result of this, social geography has also changed in this area. New residential buildings created in the industrial space with the innovative and original designs for the needs and taste of the city centre?s new users who are mainly young and rich offer a solution to the housing need and also bring an alternative housing model and a new way of living into the city. Thanks to the residents of these buildings the environment of the buildings has been transformed into more vibrant, livable and safer urban areas. These conversion applications also make important contributions to the changing the city?s image of being a gloomy industrial city and enhancing the city?s profile and providing the economic development by attracting the needed investment into the region that are the most important aims of the urban regeneration and urban revitalization. Keyword : Industrial heritage, industrial archaeology, reuse, urban regeneration, urban revitalization, image reconstruction, gentrification, loft apartments