Kentsel dönüşümün fiziksel ve sosyal mekana etkisi: Kuzey Ankara girişi kentsel dönüşüm projesi
The effect of the urban regeneration on physical and social space: Urban regeneration project of North Ankara entrance
- Tez No: 212873
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAN ÖZDEMİR SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, Ankara'nın en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden biri olan ?Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi? (Protokol Yolu) özelinde kentsel dönüşüm ve kentsel dönüşümle ilgili kavramların irdelenmesi ile dönüşümün fiziksel ve sosyal mekana olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, kentsel dönüşüm sonucunda mekanda sadece fiziksel değişmeler değil, ekonomik, kültürel ve sosyal değişmelerin de olduğu üzerinde durulmuştur. Çalışmada araştırma konusuna ilişkin yazılı kaynaklar taranmıştır. Teorik çerçevede kentsel dönüşüm, kentsel yenileme, soylulaştırma gibi kavramlar hakkında literatür çalışması yapılmış ve bu kavramlar üzerindeki tartışmalar değerlendirilmiştir. Bu kapsamda genel olarak kentsel dönüşümün sürdürülebilirlik boyutu, kentsel dönüşüm süreçleri, dünyada ve Türkiye'de kentsel dönüşüm süreci konuları ele alınmıştır. Özelde ise Ankara'da yaşanan dönüşüm süreçlerinden bahsedilmiştir. Bu sürecin son örneklerinden olan Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'ne yönelik olarak yapılan alan çalışması, tez kapsamında ele alınan teorik tartışmaların irdelendiği bölümü oluşturulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kentsel dönüşüm, kentsel yenileme, soylulaştırma, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi, Protokol Yolu
Özet (Çeviri)
In this study, one of the most comprehensive project of Ankara - ?Urban Regeneration Project Of North Ankara Entrance?- has been studied by the effects of the urban regeneration with the physical and social ways of the space. It is underlined with this study that urban regeneration has not only physical changings but also it has social, economical and cultural ways, too. The archives written about urban regeneration has been scanned in this study. Literature survey has been done about the conceptual framework of urban regeneration, urban renewal and gentrification and the discussion has been evaluated within these concepts. With this research; the sustainability of the urban regeneration, the process of the urban regeneration within the world and Turkiye has been discussed. The urban regeneration process has been specified in Ankara. The case study about one of the last examples of this process in Ankara, ?Urban Regeneration Project Of North Ankara Entrance?, has been formed in the scope of this thesis which has been discussed theoretically. Key Words : Urban regeneration, urban renewal, gentrification, Urban Regeneration Project Of North Ankara Entrance, Protokol Way