Enerji hattı haberleşmeciliği ve modellemesi
Powerline communication and modelling
  1. Tez No: 212880
  2. Yazar: GONCA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yüksek gerilim hatlarının farklı haberleşme sinyali yayılımına sahip olması nedeniyle haberleşme kanalı olarak modellenmesi oldukça zordur. Gürültü seviyesi ve hattaki sinyal zayıflaması oldukça fazladır. En önemli kanal parametreleri olan empedans ve zayıflama zaman değişkenlidir. Diğer bir değişle kanalın empedansı ve zayıflaması beklenmedik bir zamanda ani değişimler gösterebilir. İleri sinyal işleme ve kanal kodlama yöntemleri ile kanal üzerindeki bu bozucu etkiler kaldırılır. Korona gürültüsü, kanal performansını düşüren en önemli bozucu etkilerin başında gelir. Bu tezde korona gürültüsü modellenmiştir. PLC kanallardaki korona gürültüsü ve kablosuz haberleşmede görülen AWGN karşılaştırılmıştır. Korona gürültünün etkisini azaltmak için optimum bir alıcı tasarlanmış ve sembol hata olasılıklarının Matlab'ta simülasyonu yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yüksek gerilim hatları, enerji hatları üzerinden haberleşme, korona gürültü, optimum alıcı
Özet (Çeviri)
High voltage lines are a hostile environment that makes the accurate propagation of communication signals difficult. Noise levels are often excessive, and attenuation at the frequencies of interest is often very large. Important channel parameters such as impedance and attenuation are time varying in unpredictable ways. it is argued that advanced signal processing and channel coding can successfully mitigate the influence of the principal impairments in PLC channels. Corona noise is one of the worst problem for the high voltage lines. In this thesis, a new defined model of corona noise is implemented. Corona noise for PLC and AWGN for wireless communication are compared. MQAM error probability expression for PLC channel and dominant influence of corona noise and to overcome this noise, it has been designed optimum receiver for demodulation. Simulation of M-QAM communication systems for PLC channel are realised by using MATLAB software. Key Words :High Voltage Line, Optimum Receiver , Corona Noise,