Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nu (Ankara Milli Stadı'nı) okumak: Erken Cumhuriyet Dönemi'nde mekan, toplumsal yaşantı ve ideoloji ilişkisi
Reading Ankara 19 Mayıs Stadium (Ankara National Stad): Space, social life and ideology relationship in the Early Republican Period
- Tez No: 212881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nun mekânsal, sosyal ve ideolojik anlamlarını, Türkiye Cumhuriyeti'nin erken yılları bağlamında, dönemin toplumsal yapısı ve yaşantısıyla birlikte ele alarak okumaya çalışmaktadır. 1923 ve 1938 yılları arasındaki dönem Cumhuriyet Rejiminin inşa edildiği dönemdir ve mimarlık devletin fiziksel, sosyal ve ideolojik modernleşme sürecinin bir parçası olarak ele alınmıştır. Resmi arşiv dokümanlarının, dönemde yayımlanmış gazetelerin, dergilerin ve dönemi konu alan edebi eserlerin analizi yoluyla, stadyumun ulusun inşa sürecindeki yeri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to reading the meaning of Ankara 19 Mayıs Stadium in terms of spatial, social and ideological context of the in the Early Republican Period. The period between 1923 and 1938 is the years when the Republican Regime was established and the architecture was considered as a part of the ideological and social modernisation process of the government initiated that time. The importance of the stadium in this construction process of the nation is investigated by analyzing the official archive documents, published papers-journals, and literary works mentioning that period.