Cemalköy, Gazibey ve Başyayla köyleri (Altınyayla-Sivas) florası
Flora of Cemalköy, Gazibey and Başyayla villages (Altınyayla-Sivas)
  1. Tez No: 212905
  2. Yazar: ELİF BAHAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma Şarkışla ilçesine bağlı Cemalköy ile Altınyayla ilçesine bağlı Gazibey ve Başyayla köyleri üçgenindeki alanın floristik araştırmasını kapsamaktadır. Alandan 2005 - 2006 yılları arasında toplanan 800 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 47 familyaya ait 194 cins ve 340 tür ve türaltı seviyede takson tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonların tümü Spermatophyta divizyosu ve Angiospermae sınıfına aittir. Tespit edilen taksonların 56' sı endemiktir ve endemizm oranı % 16,51'dir. Taksonların Fitocoğrafik Bölgelere dağılımı şu şekildedir: Akdeniz 16 (%5,01), Iran-Turan 100 (%29,2), Avrupa-Sibirya 10 (%2,94) ve geniş yayılışlılar ile Türkiye Florası'nda hangi fitocoğrafik bölge elementi olduğu belirtilmeyenler 213 (%62,83)'dir.
Özet (Çeviri)
This study covers the floristic study of the flora between Cemalköy ? Gazibey - Başyayla villages, in Sivas. In this study, 800 plant specimens were collected study area in 2005 ? 2006. The flora of this research area is composed of 47 families, 194 genera and 340 taxa which are in specific and intraspecific ranks. 56 taxa are endemic (% 16,51). All taxa belong to Angiospermae. Phytogeographical elements of the area are as follows: Mediterranean elements 176(%5,02), Irano- Turanian elements 100 (%29,2), Euro-Siberian elements 10 (%2,94) and the others are 213 (%62,83)? dir.