Ankara ili Gölbaşı ilçesi kırsal kesiminde kadınların tarımsal bilgi kaynakları ve bilgi ihtiyaçları üzerine bir araştırma
A research on the agricultural information sources and needs of women in the province of Ankara-Gölbaşı rural area
  1. Tez No: 170187
  2. Yazar: NAZAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL TALUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ GÖLBAŞI İLÇESİ KIRSAL KESİMİNDE KADINLARIN TARIMSAL BİLGİ KAYNAKLARI VE BİLGİ İHTİYAÇLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Nazan ÖZCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cemal TALUG Araştırmada Ankara ili Gölbaşı ilçesinde kadınların tarımsal faaliyetlere katılım düzeylerini, tarımsal işlere yönelik çalışmalarında etkili olan etmenleri belirlemek, aile içi ve dışı ile olan tarımsal açıdan ilişkilerini, işletme ve hanede üstlendikleri sorumlulukları saptamak amaçlanmıştır. Kadınların tarımsal bilgi kaynakları ve bilgiye erişme durumları üzerinde durulmuş ve bu kaynaklardan ne ölçüde yararlandıkları ve tarımsal konularda bilgi ihtiyaçlarının neler olduğu araştırılmıştır. Araştırma, konu ile ilgili literatür taraması ve anket yoluyla orjinal verilerin toplanmasına dayanmaktadır. Çalışmada araştırma alam olarak 6 köy belirlenmiş ve örnekleme yoluyla 65 denek seçilmiştir. Anket uygulanan denekler, hanehalkı reisi yada hanehalkı reisi eşi konumundaki kadınlardan oluşmaktadır. Araştırma sonucunda; kadınların %83,08 gibi büyük bir kısmının tarımsal faaliyette bulunduğu saptanmıştır. Kadınların ücretsiz aile işgücü, ücretli tarım işçisi ve işveren olarak tarımsal faaliyetlere katılımı ele alınmıştır. Kadınların %72,31'i ücretsiz aile işgücü, %10,77'si işleme yöneticisi konumunda iken, ücretli tarım işçisi olarak çalışan kadına rastlanmamıştır. Kadınların bitkisel üretimde en fazla zamanlarını alan işler, hasat, çapalama ve yabancı ot temizliğidir. Hayvansal üretim ile ilgili ise hemen hemen tüm faaliyetleri gerçekleştirdikleri saptanmıştır. Kadınların en fazla yararlandıkları bilgi kaynaklarının, televizyon, yayım elemanları ve radyo olduğu belirlenmiştir. Kadınlardan %63,08'i televizyon ve radyoda yayınlanan tarım programlarını izlemektedir. Bu programları izleyen kadınların %60,98'sinin bu programları yararlı buldukları, %17,07'sinin öğrendiklerini uyguladıkları, %36,59'unun ise bazen uyguladıkları belirlenmiştir. Kadınlar üniversitelerden, gönüllü kuruluşlardan kendileri bilgi almamakta, fakat eşleri bu kuruluşlardan yararlanmaktadır. Araştırma sonucunda; kadınların tarımdaki faaliyetlerine yönelik ciddi ve yeterli bir eğitim ve bilgilendirme çalışmasının mevcut olmadığı saptanmıştır. 2005, 106 sayfa Anahtar Kelimeler : Tarımsal yayım, kırsal kadın, tarımsal bilgi, bilgi kaynakları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE AGRICULTURAL INFORMATION SOURCES AND NEEDS OF WOMEN IN THE PROVINCE OF ANKARA - GÖLBAŞI RURAL AREA Nazan ÖZCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economy Supervisor : Prof. Dr. Cemal TALUG This research aims at determining women's level of participation in agricultural activities and their domestic and social relations in terms of agriculture, responsibilities that they take in the business and at home. Their agricultural information sources and the availability of the information for them have been focused and also how much they benefit from these sources and what are their needs in agricultural points have been studied. This present study is based upon the literature check on the subject and gathering orjinal data through questionnaires. The 6 villages have been determined as the research field and 65 women have been chosen through exemplification. The women, who have been applied the questionnaire, consist of the family heads or their wievs. As a result of the study, it has been detected that 83,08 % of the women deal with agricultural activities. Their free family power, workers or employees in agriculture have been examined. While their 72,31 % is free family power, 10,77 % is business administrator, no salaried female workers have been seen. The most time-consuming works in plant production are harvest, hoeing and cleaning harmful plants. When it comes to cattle breeding, they are seen to perform almost all the activities. Moreover, the information sources that they predominantly use are television, extension agents and radio. 63,08 % of them watch the agricultural programmes on television and radio. The 60,98 % of these who watch these programmes find them useful and 17,07 % of them implement what they have learned and also 36,59 % of them sometimes implement what they have watched. They don't seek for information from the universities or charity organizations, but their wives benefit from those institutions. As a result of this study, it has been understood that no adequate educational activity regarding women's activities in agriculture is present. 2005, 106 pages Key Words : Agricultural extension, rural woman, agricultural information, sources of information u