Poliinden/kalsiyum karbonat kompozitlerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektroreolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and electrorheological properties polyindene/calcium carbonate composites
  1. Tez No: 212926
  2. Yazar: ŞEYMA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, katyonik polimerleşme yöntemi ile poliinden (PIn) ve poliinden/kalsiyum karbonat (PIn/CaCO3) kompozitlerinin sentezi, karakterizasyonu ve bunlardan silikon yağı içerisinde hazırlanan süspansiyonların ER özelliklerinin incelenmesi gerçekleştirildi. Deneylerde dopant tuzu olarak FeCl3 kullanıldı ve tuz: monomer oranı 2:1 olarak alındı. Önce poliinden sentezlendi ve %70 (m/m) verimle elde edildi. Daha sonra değişik oranlarda PIn içeren PIn/CaCO3 kompozitleri sentezlendi. Sentezlenen homopolimer ve kompozitler FTIR spektroskopisi, indüktif eşleşmiş plazma - optik emisyon spektrometresi (ICP-OES), termogravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) analizleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM), dinamik ışık saçılımı (DLS) yöntemleri ve magnetik süseptibilite ölçümleri ile karakterize edildi, dielektrik özellikleri incelendi. PIn ve PIn/CaCO3 kompozitlerinin yalıtkan silikon yağı içerisinde çeşitli derişimlerde (c = %10?25 m/m) süspansiyonları hazırlandı ve çökelme kararlılıkları tespit edildi. Süspansiyonların ER aktiviteleri üzerine tanecik derişimi, tanecik büyüklüğü, kayma hızı, elektrik alan kuvveti, frekans ve sıcaklığın etkileri araştırıldı. Anahtar kelimeler : Poliinden, polinden/kasiyumkarbonat, iletken kompozitler, elektroreolojik akışkanlar
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis, characterization and ER properties of polyindene (PIn) and polyindene/calcium carbonate (PIn/ CaCO3) conducting composites were carried out by cationic polymerization. In the experiments, FeCl3 was used as oxidizing agent and the ratio of salt: monomer was 2:1 First, polyindene was synthesized and obtained with 70% yield. Then, PIn/CaCO3 composites containing various amount of PIn were synthesized. The homopolymer and composites were characterized by FTIR spectroscopy, inductively coupled plasma - optical emission spectroscopy (ICP-OES), thermogravimetric (TGA) analysis, differential scanning calorimetry (DSC), scanning electron microscopy (SEM), dynamic light scattering (DLS) methods, Gouy Balance and dielectric measurements. Süspansions of PIn and PIn/CaCO3 composites were prepared in silicone oil, at a series of concentrations ( c = 10?25%, m/m) and their sedimentation stabilities were determined. The effects of dispersed particle concentration, particle size, shear rate, electric field strenght, frequency and temperature onto ER activities of süspansions were investigated. Key Words : Polyindene, polyindene/CaCO3 conducting composites, electrorheological fluids.