Farklı kaplamaların pulluk uç demirlerinin aşınmasına etkisi
The effects of different types of coatings on the wear of plough share
  1. Tez No: 212927
  2. Yazar: ABDURRAHİM TUFAN PALALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalısmada; pulluklarda yaygın olarak kullanılan ERD-5630 (30 MnB5) çeliginden imal edilmis pulluk uç demirleri, asınma dirençlerinin arttırılması amacıyla; elektroliz metodu ile 20 ?m kalınlıgında sert krom, kimyasal islemlerle 20 ?m kalınlıgında akımsız nikel ve fiziksel buhar biriktirme teknigi ile 4 ?m kalınlıgında titanyum nitrür ile kaplatılmıstır. Kaplama isleminden sonra mekanik özellikleri belirlenen uç demirlerinin toprak içerisinde asınmaya karsı davranıslarını gözlemlemek için, ?kumlu-killi-tınlı? toprak yapısına sahip asındırma kanalında 5.8 km/h çekme hızında deneye tabi tutulmustur. Deney süresince; kaplama kalınlıklarındaki asınma takip edilmistir. Deney sonunda; numuneler elektron mikroskobunda (SEM) ve atomik kuvvet mikroskobunda (AFM) taranmıs, enerji dagılım spektrumlarına (EDS) bakılarak, metalografik analizleri yapılmıstır. Pulluk uç demirlerinin toprak içerisinde ?abrasiv asınma? ile karsı karsıya kaldıgı bu ortamda; yaklasık olarak, titanyum nitrür kaplama 2846 m.'de, akımsız nikel kaplama 4125 m.'de, sert krom kaplama ise 6482 m.'de asınmıstır. 1 ?m kaplamanın asınması için yaklasık ortalama sürüm uzunlugu; titanyum nitrür kaplama için 736 m, akımsız nikel kaplama için 217 m, sert krom kaplama için 319 m bulunmustur. Asınmaya etkili faktörlerin kaplama kalınlıgı, kaplamanın sürtünme katsayısı, yüzey pürüzlülügü ve kaplamanın yapısma kuvveti oldugu söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Metal Kaplama, krom, nikel, titanyum nitrür, Asınma, abrasiv asınma, pulluk, uç demiri
Özet (Çeviri)
In this study, the plough shares produced from the steel DIN EN 10 083 (30 MnB5) which is widely used for ploughs equipment, were coated with the 20 ?m hard chromium by using the method of electrolysis, 20 ?m electroless nickel by using the chemical treatments and 4 ?m TiN by using the PVD method to be able to increase their wearing resistance. In order to observe the wearing behaviours of the plough shares whose mechanical features were obtained after the coating process, specimens were experimented in the wearing channel containing the sandy-clayey-loamy soil with the 5.8 km/h pulling speed. During the experiment, wearing of the coating thickness was observed. At the end of the experiment, Specimens were analyzed metallographicly by scanning on Scanning Electron Microscope (SEM) and Atomic Force Microscope (AFM), examining their Energy Dispersive Spectrum (EDS). In the situation which the plough shares were subjected to the abrasive wearing in the soil; approximately, 2846 m. for TiN coating, 4125 m for electroless nickel coating and 6482 m. for hard chromium coating wore. It was found that the average plowing length for wearing of 1 ?m coating was 736 m. for TiN, 217 m. for electroless nickel and 319 m. for hard chromium. It could be said that the effective factors of wearing can be coating thickness, coefficient of friction, surface roughness and adhesion of coating. Key Words : Metal Coating, chromium, nickel, TiN, Wear, Abrasive wear, Coating, Plough, Plough?s shares