Enerji politikalarının ulaştırma sistemlerinin optimizasyonu ile geliştirilmesi ve uygulamadan elde edilen getirilerin ortaya konması
The improvement of energy politics by the optimization of transportation modes and presentation of the output obtained from the application
  1. Tez No: 212930
  2. Yazar: ÖMER FARUK CANSIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalısmada, ilk olarak 1988-2005 yılları arasında enerji analizi yapılarak yük ve yolcu tasımacılıgında türlere göre enerji yogunlugu degerleri belirlenmektedir. Daha sonra bu sonuçlar esas alınarak 1970-1987 ve 2006-2020 arasındaki dönemlerdeki enerji tüketim tahminleri yapılarak, Türkiye'nin 1970-2020 yılları arasında ulastırma sektöründeki enerji tüketiminin halihazır durumunun degisimi ve gelisimi ortaya konmaktadır. Bundan sonra yük ve yolcu tasımacılıgında geçmise ait altısar farklı senaryo gelistirilerek, 1970-2005 yılları arası enerji verimliligi açısından incelenmektedir. Yük tasımacılıgının 1. geçmis senaryosunda kümülatif enerji verimliligi %36,60 gibi önemli bir degere ulasırken, diger senaryolarda sırasıyla, %23,47, %11,58, %5,12, %2,19 ve %0,13 sonuçlarına ulasılmaktadır. Yolcu tasımacılıgı senaryolarında ise sırasıyla, %33,67, %15,87, %4,79, %5,23, %2,49 ve %-0,07 enerji verimliligi sonuçlarına ulasılmaktadır. Daha sonra yük ve yolcu tasımacılıgında gelecege ait beser farklı senaryo gelistirilerek 2006-2020 yılları arasında enerji verimliligi ihtimalleri irdelenmektedir. Yük tasımacılıgında, %5,58 enerji verimliligi ile 4. senaryo en verimli senaryo olmakta ve bunu %4,78 ile 1. senaryo, %2,94 ile 5. senaryo, %0,82 ile 2. senaryo ve %-2,86 ile 3. senaryo takip etmektedir. Yolcu tasımacılıgında, %3,77 enerji verimliligi ile 4. senaryo en verimli senaryo olmakta ve bunu %3,27 ile 1. senaryo, %0,50 ile 2. senaryo, %0,44 ile 5. senaryo ve %-3,33 ile 3. senaryo takip etmektedir. Son bölümde, yapay sinir agları metodundan (YSA) faydalanılarak enerji maliyeti tahmin modeli gelistirilmektedir. Gelecek senaryoları esas alınarak gelistirilen senaryolar, YSA enerji maliyeti tahmin modeli ile analiz edilmektedir. Buna göre olusturulan bes senaryoda sırası ile %9,06, %10,96, %-1,38, %20,02 ve %18,64'lük enerji tüketim maliyeti verimliligine ulasılmaktadır. Anahtar Kelimeler : ulastırma politikaları, ulastırma senaryoları, enerji analizi, enerji verimliligi, ton-km (tkm), yolcu-km (ykm)
Özet (Çeviri)
In the beginning of this study, energy intensity values are determined by the energy analysis of the freight and passenger transportation according to their modes between 1988-2005. Afterwards, according to these results the energy consumptions of the years 1970-1987 and 2006-2020 are estimated and bringing up the situation of the energy consumption?s alteration and development between 1970-2020 in Turkey. After those different scenarios of six each are improved belonging to past, and energy efficiency of the years 1970-2005 is analyzed. Initially energy consumption is estimated for the period of 1970-1987, after that it is united with the period of 1988-2005 and this result is compared with the one that is obtained from the scenarios of six each according to past years? modal distribution. The cumulative energy efficiency of the 1st freight transportation scenario is at an important value of % 36,78, the others are respectively % 23,64, % 11,80, % 5,06, % 2,27 and % 0,13. The results of the passenger transportation energy efficiency are respectively % 33,61, % 15,85, % 4,79, % 5,23, % 2,49 and % -0,07. After these analysis different scenarios of five each are improved belonging to future and energy efficiency probabilities of the years 2006-2020 is researched. On freight transportation the most efficient scenario is 4th one with the energy efficiency level of % 6,23 and respectively follow it, the 1st scenario with % 4,78, 5th scenario with % 3,60, 2nd scenario with % 1,44 and 3rd scenario with % -2,63. On passenger transportation the most efficient scenario is 4th one with the energy efficiency level of % 3,76 and respectively follow it, the 1st scenario with % 3,26, 2nd scenario with % 0,50, 5th scenario with % 0,43 and 3rd scenario with % -3,33. In the last part of the study, a model of energy cost forecast is improved by using Artificial Neural Network (ANN) method. Future scenarios are taken as a basis and analyzed with ANN forecast model. According to this model five scenarios? energy consumption cost efficiency levels are respectively % 9,06, % 10,96, % -1,38, % 20,02, and % 18,64. Key Words : Transportation politics, transportation scenarios, energy analysis, energy efficiency, ton-km (tkm), passenger-km (pkm)