Varyasyonel metod
Variational method
  1. Tez No: 212931
  2. Yazar: GÜLRİZ EFEKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BAKİ YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, mühendislikteki uygulamalarda kullanılan varyasyonel hesap ve varyasyonel analizin belli bazı metodları ele alınmıştır. Bunlar, Euler Metodu, Ritz Metodu, Kantrowich ve Galerkin metodlarıdır. Ayrıca bu denklemlerin sınır şartları, destekleyici şartlar ve süreklilik şartları ile çözümleri incelenmiştir. Her biri için varyasyonel yaklaşımlar kullanılarak , problemlerin çözümünde hangi yöntemin daha kullanışlı olacağı belirlenmiş ve bu sonuçlar son bölümde anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Varyasyonel metod, Euler Metod, Rits Metod, Kantrowich Metod, Galerkin Metod
Özet (Çeviri)
In this paper, some specific methods and principles of Variational Calculus and Analysis, which have been practiced in Mechanical Engineering, have been studied. These are Euler Method, Ritz method, Kantrowich and Galerkin methods. Moreover, boundary, subsidiary and continuity conditions of these equations have been investigated along with their solutions. Adopting variational approaches for each method, the best one has been determined in solving the problems of practicing Mechanical Engineering and the results have been explained at the last chapter. Key Words : Variational Method, Euler Method, Rits Method, Kantrowich Method, Galerkin Method