Şimşir bitkisinin hava kirliliğine sebep olan eser element takibinde bioizleyici olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of usability of Buxus sempervirens L. as biomonitor for monitoring of trace element caused air pollution
- Tez No: 212934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAYIM KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, kışın yaprak dökmeyen şimşir bitkisinin yapraklarında ve toprağında Cd, Cu, Pb ve Hg deri?imleri bir yıl boyunca ayda bir alınan örneklerde tayin edilmiştir. Bu amaçla trafik yoğunluğu farklı 2 bölgeden alınan örneklerle çalışılmıştır. Çalışmada yaprak ve toprağın çözünürleştirilmesi için mikrodalga fırında optimizasyon çalışması yapılmı?tır. Tayin metodu olarak ICP-OES kullanılmıştır. Bu elementlerin ICP-OES ile tayini için Standart Referans çay yaprağı (GBW 07605) ve Standart Referans Montana toprağı (NIST 2711) kullanılarak doğruluk analizi yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : ICP-OES, ağır metal, şimşir, hava kirliliği
Özet (Çeviri)
In this study, Cd, Cu, Pb and Hg concentrations were determined during a year once a month in the evergreen Buxus Sempervirens L. leaves and soil samples. For this aim, samples were collected from two different traffic density region. Digestion of leaves and soils were optimized in the microwave oven. Determinations were performed by the ICP-OES: Determination of metals by ICP-OES were checked with standard reference tea (GBW 07605) and Montana soil (NIST 2711).