Kurtboğazı barajı havzası (Ankara) florası
The flora of Kurtboğazı barrage's basin
- Tez No: 212935
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAKET ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kurtboğazı Barajı Ankara ili sınırları içerisindedir. Bu çalışmada araştırma alanından toplanan 669 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucunda 59 familyaya ait 203 cins, tür ve türaltı düzeyde 343 takson belirlenmiştir. Endemik takson sayısı 28, endemizm oranı %8,2'dir. 25 takson A4 karesi için yenidir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılım ve oranları şöyledir: İran-Turan elementleri 59 (%17,25), Akdeniz elementleri 24 (%7,02), Avrupa-Sibirya elementleri 22 (%6,43), Öksin elementleri 6 (%1,75), bilinmeyen veya çok bölgeli olanlar 232 (%67,55)' dir.
Özet (Çeviri)
The research area is in the boundry of Ankara Province. From study area 669 plant specimens were collected. In this study 669 plant specimens were collected. At the end of the identifications of the specimens 203 genera, 343 specific and intraspesific taxa belonging to 59 families were found. 28 taxa are endemic to Turkey (8,2 %). 25 taxa are recorded as new for A4 square. Distribution of the taxa in the phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanian elements 59 (17,25 %), Mediterranean elements 24 (7,02 %), Euro.-Sib. Elements 22 (6,43 %), Euxin elements 6 (1,75 %) and the cosmıopolits or unknown are 232 (67,55 %).