Sıkıştırılmış video akımının düzensiz haritalar ve başlangıç kodlarına dayalı şifrelenmesi
Encrypting of compressed video stream based on chaotic maps
- Tez No: 213004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN SUÇSUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Doktora Tezi, Sıkıştırılmış Video Akımının Düzensiz Haritalar ve Başlangıç Kodlarına Dayalı Şifrelenmesi, T.C. Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı. Bu çalışmanın amacı, kendine has bir yapısı olan video akımın şifrelenmesi için yeni bir yöntem geliştirmektir. Görsel veriye artan ilgi sebebiyle video dosyaları günlük yaşantıda çok sık kullanılmaktadır. Bu artan ilgi sebebi ile video dosyalarının güvenliği de ön plana çıkmaktadır. Uzunca bir süredir metin dosyalarının güvenliğini başarılı şekilde koruyan geleneksel şifreleme yöntemleri, video dosyalarının güvenliğini sağlamak için yetersiz kalmaktadır. Bu yöntemler video dosyalarına uygulandığında, şifreyi kırmak isteyen kişilere açık noktalar bırakmaktadır. Video dosyaları büyük alan kapladıkları için şifreleme süresi de uzamaktadır. Video dosyalarının şifrelenmesi için kullanılan yöntemler kısmi şifrelemeye yöneliktir. Kısmi şifreleme uygulanacak bölgelerin seçimi şifreleme güvenliği açısından çok önemlidir. Bu çalışma, kısmi şifreleme, düzensiz haritalar ve başlangıç kodları üzerine yapılmış özgün bir çalışmadır. ANAHTAR KELİMELER: MPEG kodlama, Kısmi şifreleme, Düzensiz haritalar, Başlangıç kodları, DCT
Özet (Çeviri)
PhD Thesis, Encrypting Of Compressed Video Stream Based On Chaotic Maps And Start Codes, T.C. Trakya University, Graduate School Of Natural And Applied Sciences, Department Of Computer Engineering. The purpose of this research is developing a new method for encrypting video stream that has particular structure. Because of increasing interest in visual data, video files are commonly used in daily life. Because of this interest, video files security become more important. Successfully used for securing textual data for long times, traditional encryption methods are insufficient for keeping video files secure. When these methods are used for video files, leaked information can be used by the attacker. While video files cover large amounts of storage, encryption time is also extended. Methods used for encryption video files, are based on selective encryption. Selection of areas which are used for selective encryption is very important for encryption security. This work is an original research based on selective encryption, chaotic maps and start codes. KEYWORDS: MPEG Coding, Selective encryption, Chaotic maps, Start codes, DCT