Design and prototypng of a new switched-mode power supply for an electrical vehicle
Elektrikli bir araç için yeni bir yerleşik şarj birimi (SMPS) tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 780278
  2. Yazar: ARJAN HUSSEIN FADHIL FADHIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, doğrusal ve anahtarlamalı güç kaynağı tasarlamak ve uygulamak için yaygın olarak kullanılan birkaç iyi bilinen topolojiler (temel temel yapı taşları) açıklanmıştır. Her topoloji için ortak ve benzersiz özellikler vardır, bu nedenle deneyimli bir tasarımcı amaçlanan uygulama için en uygun yapıyı seçecektir. Genel olarak, seçim zor olabilir, bu nedenle, doğru ilk seçim, uygulama için en mükemmel olmayacak bir yapı üzerinde boş boş oturmaktan kaçınacağından, özelliklerin temel bir anlayışını oluşturmak için birkaç kez harcamak gerekir. Bu çalışmada, anahtarlamalı güç kaynağı SMPS'de kullanılan bazı topolojiler detaylı olarak anlatılmış ve her bir topoloji, bileşenlerinin her biri için belirtilen matematiksel denklemlerle anlatılmış ve bu topolojilerin çıktıları gösterilmiştir. İzole edilmiş ve izole edilmemiş topoloji türlerinin bir karşılaştırması ve tasarımın her bir bölümündeki gerilim ve akımların karakterizasyonu sunulmaktadır. Son olarak Python dili kullanılarak simülasyon gerçekleştirilmiş ve çalışılan tasarımların pratik sonuçları sunulmuş ve teorik çalışma ile eşleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we explain several well-known topologies (the basic elementary building blocks) that are widely used to design and implement linear and switching power supply. For each topology there are common and unique characteristics, so an experienced designer will choose the most suitable structure for the intended application. In general, the choice maybe difficult, so it ought to spend a few times to create an essential understanding of the properties, since the right initial choice will dodge sitting around idly on a structure that will not be the most excellent for the application. In this work, some topologies used in switch mode power supply SMPS are described in detail, and each topology is described with the specified mathematical equations for each of its components, and the output of these topologies is shown. A comparison of isolated and non-isolated topology types and the characterization of voltages and currents in each part of the design are presented. In the end, the simulation was carried out using the Python language, and the practical results of the studied designs were presented, and they matched with the theoretical study