MIMO-OFDM wireless communication systems
ÇGÇÇ-DFBÇ kablosuz haberleşme sistemleri
  1. Tez No: 213024
  2. Yazar: TÜRKER KILIÇLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REYAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kablosuz haberlesme sistemleri sönümleme etkisinde kalırlar ve bu sönümleme etkileri rassal olarak modellenir. Bu tezde gezici sönümlemeli kanalların karakteristik özellikleri incelenmis ve frekans seçici sönümlemeli kanalların etkileri azaltılmaya çalısılmıstır. Yavas ve durgun sönümlemeli kanallarda, çesitlilik ve güvenilir iletisim için uzay zaman blok kodları kullanılmıstır. Dik frekans bölümlemeli çogullama teknigi, yapılan çalısmayı bir adım öteye tasımak ve hem durgun sönümlemeli hem de frekans seçici sönümlemeli kanallarda güvenilir iletisim oranların elde edilebilmesi için kullanılmıstır. Ayrıca öne sürülen sistemler, daha düsük hata oranlarının elde edilebilmesi için evrisimsel kanal kodları ile güçlendirilmistir. Birkaç çok girisli çok çıkıslı (ÇGÇÇ) sistem irdelenmis ve öne sürülen sistemler için benzetimler hazırlanıp, sonuçları tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Wireless communication systems suffer from fading and these fading characteristics have a random nature. In this thesis, mobile fading channel characteristics are adressed, and frequency selective fading channels are concerned for mitigation. Space-time block codes are proposed for diversity, and to achieve reliable communication rates under slow and flat fading channels. Orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) is adopted to take the work one step further to achive reliable communication rates under both frequency flat, and frequency selective fading channels. Also the proposed systems are improved with convolutional outer codes to get better bit error rate performances. Several multiple input multiple output (MIMO) communication systems are examined, and for the proposed systems, simulations are presented and discussions are made.