Farklı beslenme sistemlerinin olasılık dağılımlarına etkisi
The effect of rainfall - runoff relationship on to probability distrubitions
- Tez No: 213025
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKAY BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sunulan çalısmada Türkiye' nin 26 akarsu havzası ve her havzayı temsilen en az bir akım gözlem istasyonu ( AGİ ) ele alınmıstır. Her akım gözlem istasyonu için degerlendirilmis yıllık akıs akıs serileri için kullanılabilecek olasılık dagılım fonksiyonunları arastırılmıstır. Her havzada ele alınan AGİ yıllık akıs dizisi için normal ve lognormal dagılım parametreleri belirlenmis; dagılım uygunlugu Ki-kare, Kolmogorov ? Smirnov, Olasılık Çizgisi ? Korelasyon ve Entropi yöntemleriyle hesaplanmıstır. Her test için elde edilen sonuçlar ısıgında, akıs dizisinin hangi dagılıma uydugu belirlenmis böylece farklı beslenme sistemlerine sahip havzalar için Türkiye genelinde normal ve lognormal dagılımın degisimi de elde edilmistir. Diger taraftan kullanılan olasılık dagılımlarının uygunluk sınamalarında yeni bir yaklasım olarak kullanılan entropi ile diger yöntemlerden elde sonuçlar karsılastırılmıstır. Karsılastırma sonuçları, entropi yönteminin de dagılımların sınanması için uygun oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In presented study, 26 basins of Turkey and at least one annual flow of stream gaging stations ( SGS ) represented basins are evaluated. The best fitted probability distribution functions to use for annual flow series for all selected stream gaging stations ( SGS ) are investigated. Normal and lognormal distributions parameters are determined for all investigated annual flow series; and testing the goodness of fit with Chi-square, Kolmogorov-Smirnov, probability plot correlation test end entropy criterion are examined. The new entropy method was also used for testing the goodness of fit and the results are compared with other methods. Results show that entropy is appropriate method for testing the goodness of fit.