Activity based costing and an application in a company in aerospace industry
Faaliyete dayalı maliyetleme ve havacılık sektöründeki bir şirkette uygulama
- Tez No: 213066
- Danışmanlar: DR. GÖKALP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, havacılık sektöründe hizmet veren bir kamu kuruluşundaki maliyet hesaplama yönteminin zayıf noktalarını göstermeyi ve alternatif bir yöntem olarak düşünülen Faaliyete Dayalı Maliyetleme'nin işletme için uygunluğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Tezde, öncelikle geleneksel maliyet hesaplama yöntemleri ele alınmış ve Faaliyete Dayalı Maliyetleme tüm detaylarıyla açıklanmıştır. İkinci olarak, konuyu daha anlaşılır hale getirmek için işletmeye ait mevcut maliyet hesaplama sistemi analiz edilmiş ve sisteme ilişkin kritikler sunulmuştur. Son olarak, mevcut maliyet hesaplama yöntemine bir alternatif olarak düşünülen Faaliyete Dayalı Maliyetleme aşama aşama uygulanmıştır. Uygulamanın ilk aşamasında kaynaklar tanımlanmış ve bu kaynaklara ait giderler tespit edilmiştir. İkinci aşamada, faaliyetler tanımlanmış ve kaynaklara ait giderler kullanılarak bu faaliyetlere ait maliyetler hesaplanmıştır. Son aşamada ise faaliyetler ve faaliyet maliyetleri kullanılarak ürünlere ait maliyetler hesaplanmıştır. Tezin sonunda ise Faaliyete Dayalı Maliyetleme ve mevcut maliyet hesaplama yöntemlerine ait sonuçların karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar Faaliyete Dayalı Maliyetleme'nin mevcut hesaplama yöntemine göre daha doğru bir bakış açısı ortaya koyduğunu göstermektedir. Anahtar sözcükler : Faaliyete Dayalı Maliyetleme, Geleneksel Maliyet Hesaplama Yöntemleri, Ürün Birim Maliyeti, Havacılık Sektörü.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at showing the weak points of the costing method used in a public organization which carries out production in aerospace industry and determining the convenience of Activity Based Costing (ABC) as an alternative costing method for this enterprise. In this thesis, firstly, traditional costing system is mentioned and the details of ABC are explained. Secondly, to make these subjects clear, the selected enterprise?s current costing system is analyzed and critics about the system are presented. Lastly, ABC, which is thought as an alternative to the current costing system, is applied phase by phase. At the first phase of implementing ABC, resources are defined and the expenses related to these resources are determined. At the second phase, activities are defined and the costs of these activities are calculated by using the expenses which belong to the resources. At the last phase, the costs of the products are calculated by using the activities and activity costs. At the end of the thesis, the comparison is made for the results of ABC and the current costing method. The results show that the ABC creates a correct perspective to product costing in comparison to the current costing system. Keywords : Activity Based Costing, Traditional Costing Methods, Product Unit Cost, Aerospace Industry.