Web based electronic personal health portfolio
Web tabanlı elektronik kişisel sağlık karnesi
  1. Tez No: 213067
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT TAVLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DAMLA KUNTALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüz bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişmelerine ayak uydurmaya çalışırken bu hızlı gelişimin ilk etkilerinin sağlık alanında görülmesi,bunun yanında değişen hasta beklentileri, hızlı nüfus artışı ve nüfusun giderek yaşlanması, sağlık sektöründe yaşanılan keşmekeşlik, aşılamayan kağıt işleri ve bürokrasi sağlık sektöründe yeni stratejik yaklaşımların esas alınması gereğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın konusu da sağlık karnesini elektronik ortama taşıyıp, ek yetenekler kazandırarak, web tabanlı bir sistem geliştirilmesidir. Sağlık karnesi için bir site ve bu sitede olması gereken verilerin saklanacağı bir veritabanı oluşturulacaktır. Bu veritabanında kullanıcılar erişim hakları oranında işlem yapabileceklerdir. Sistemin öncelikle veri tabanı kısmı tasarlanacak, veri tabanında saklanacak bütün bilgiler için tablolar, alanlar ve ilişkiler oluşturulacak, ayrıca bu bilgilerden istenileni çekmek için saklı yordamlar (stored prosedures) oluşturulacaktır. Sistem sayesinde hasta reçetelerinde ilaç etkileşim ve alerji kontrolleri yapılabilecektir. Hastaneler ve eczanelerdeki bürokratik işlemlerden kaynaklanan zaman kayıpları bu otomasyon ile ortadan kaldırılacaktır. Web tabanlı sistem kullanıcılarına zamandan ve mekandan bağımsız bir erişim olanağıda sağlayacaktır. Keywords : Web, Veritabanı, Reçete, Sağlık, Veri Güvenliği
Özet (Çeviri)
Within the overall context of protection of health care information, privacy of prescription data needs special treatment. First, the involvement of diverse parties, especially nonmedical parties in the process of drug prescription complicates the protection of prescription data. Second, both patients and doctors have privacy stakes in prescription, and their privacy should be equally protected. Third, the following facts determine that prescription should not be processed in a truly anonymous manner; certain involved parties conduct useful research on the basis of aggregation of prescription data that are linkable with respect to either the patients or the doctors; prescription data has to be identifiable in some extreme circumstances, e.g., under the court order for inspection and assign liability. In this study, we propose an e-prescription system to address issues pertaining to the privacy protection in the process of drug prescription. To make the system more realistic, we identify the needs for a patient to delegate his signing capability to other people so as to protect the privacy of information housed on his cell. A strong proxy signature scheme achieving technologically mutual agreements on the delegation is proposed to implement the delegation functionality. Our system enables checking the drug allergies and reactions. By this automation the time consuming processes in hospitals and pharmacies will be removed. Web based access fits the system anywhere and anytime structure. Keywords : Web, Database, Prescription, Health, Data Security