Bursa ili ve çevresindeki termal, maden ve yeraltı sularının jeokimyasal incelenmesi
Geochemical study of thermal, mineral and groundwater in bursa city and surroundings
  1. Tez No: 213167
  2. Yazar: FÜSUN SERVİN TUT HAKLIDIR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ SAVAŞÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Batı Anadolu Genleşme Alanı ve Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun (KAFZ) güney kolunun etkisindeki Bursa, yeraltı suyu kaynakları, mineralli ve sıcak su kaynakları açısından oldukça zengin bir ildir. Bu farklı tektonik zonların yanısıra Batı Anadolu'nun önemli yükseltilerinden Uludağ masifi de bölgede bulunmaktadır. Sıcak su kaynakları, plutonun kuzeyinde şehir merkezinde yüzeye boşalırlarken, maden suları plutonun güney batısında Nilüfer çayı boyunca tektonik bir vadiden yüzeye çıkmaktadırlar. Soğuk su kaynakları ise Bursa Ovası ile Uludağ'ın zirvelerine dek farklı yüksekliklerden yüzeye çıkmaktadırlar. Sıcak suların duraylı izotop bileşimleri soğuk sularınkine benzerlik göstermekte olup, bu benzerlik sıcak suların Uludağ'ın yüksek kesimlerinden (1800 m'ye varan seviyelerden) beslendiğine, Bursa Ovasının binlerce metre derinliklerine dek jeotermal gradyan etkisiyle ısınarak yükselerek, kırık sistemlerinin etkisiyle yüzeye çıktığına işaret etmektedir. Bu çevrimin hızlı gerçekleşmesi ve soğuk su karışımları nedeniyle sıcak sularda belirgin su-kaya etkileşimi gözlenmeyip, daha çok su-su karışım etkisi gözlenmektedir. Buna karşın maden sularında granit ve gnays konglomeralarının su ile etkileşimiyle belirgin bir su-kaya etkileşimi gözlenmektedir. Maden sularının yüzeye çıkışı sınırlı bir alanda olup, derinden gelen gazların yeraltı suyuna karışması ile oluşmaktadırlar. Bu dar alanda yüzeye çıkan suların fiziksel, kimyasal ve izotopik bileşimleri değişiklik sunmakta ve derine inildikçe suların sıcaklıkları artmaktadır. Bölgedeki meteorik kökenli sularda Uludağ'ın zirvelerinden eriyerek yeraltı suyuna karışan kar sularının etkisine bağlı mevsimsel değişimler fiziksel ve izotopik bileşimlerden izlenebilmektedir. Bu aynı zamanda sıcak suların sığ yüzeysel karışımlardan hızla etkilendiklerini göstermektedir. Anahtar sözcükler : Sıcak su, Maden suyu, Jeokimya
Özet (Çeviri)
Bursa is a province full of ground waters, mineral waters and thermal waters since it is located in the juxtaposition of West Anatolian Extensional Zone and the southern branch of North Anatolian Fault Zone (NAFZ). Besides these different tectonic zones, Uludağ massive, which is highest mountain of Western Anatolia, is located in this region. Thermal waters discharge in the center of city at the north of Uludağ Pluton, the mineral waters reach the surface along Nilüfer creek in a tectonic valley at the south west of the pluton. Cold water springs have been discharged different altitudes from Uludağ to Bursa Plain. The stable isotope composition of hot springs are similar to cold waters suggesting that hot springs are fed from the altitudes of Uludağ (from 1800 m), heated as a result of geothermal gradient effects during circulation through the deeper levels of Bursa Valley and reach the surface through fault systems. No fast cycles or a distinct waterrock effect due to cold water composition is observed but a water-water effect can be seen. On the other hand a distinct water-rock interaction can be observed in mineral waters due to the interaction of water with granite and gneiss conglomerates. Mineral waters rise to the surface in a limited area are and the physical, chemical and isotopic compositions of these waters vary and the temperature of the waters increase as depth increases. The seasonal changes of the region?s meteoric waters due to the snow waters that melt from the crests of Uludağ and mix with ground waters, can be monitored from the physical and isotopic compositions. This also shows that the hot springs are strongly affected by surface effects. Keywords : Thermal Waters, Mineral Waters, Geochemistry