Orthotropic malzemelerde çatlak ilerlemesi ve kırılma tokluğu tayini
The determination of crack propagation and fracture toughness in orthotropic materials
  1. Tez No: 213187
  2. Yazar: ALİ SORUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EVREN TOYGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, cam epoksi kompozit malzemenin kırılma tokluğu değerleri, deneysel olarak bulunmuştur. Kırılma tokluğu değerlerinin belirlenmesinde Lineer Elastik Kırılma Mekaniği (LEFM) yaklaşımı kullanılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde konu hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde kompozit malzemelerin genel özelliklerinden bahsedilmiş, kompozit malzemeler sınıflandırılmış ve kullanım alanlarından bahsedilmiştir.Üçüncü bölümünde kırılma mekaniği hakkında genel bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde kırılma tokluğu deneylerinden bahsedilmiş ve deneysel çalışma anlatılmıştır. Aynı bölüm içerisinde kırılma tokluğu hesaplamalarının nasıl yapıldığı ifade edilmiş, deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiştir. Son olarak beşinci bölümde bu sonuçlar değerlendirilmiş ve de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fracture toughness values of glass epoxy composite material have been found by experimental results. While determining fracture toughness values Lineer Elastic Fracture Mechanics (LEFM) approach has been used.In the first part of this study, general information about the objective is given. In the second part, general properties of composite materials are mentioned, they are classified and the explanation is made that where they are used.In the third part of this study, general information about the fracture mechanics is given. In the fourth part fracture toughness experiments and experimental study are mentioned. In the same chapter, ways of calculating fracture toughness have been discussed. In the last chapter, all the results of the experiments have been assessed.