Ön ısıtma uygulamasının farklı biyodizel yakıtlarında motor performans ve emisyonlarına etkisi
The impact of preheating experiments on engine performance and exhaust emission with different biodiesel fuels
- Tez No: 213238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yaşanan enerji krizleri ve dünya enerji r ezervinin azalmasına rağmen araç sayıları gün geçtikçe hızla artmaktadır. Bu durumun gelecek yıllarda enerji ve taşıtların kullanımına ilişkin oldukça büyük sıkıntılara sebep olması kaçınılmazdır. Ülkemizin enerji tüketiminin büyük kısmını taşıtlarda kullanılan petrol türevi oluşturmakta ve enerji ihtiyacının yaklaşık % 70' e yakını yurt dışından karşılanmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı petrole alternatif olabilecek yakıt türlerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Dünyada alternatif yakıt konusunda bitk isel yağlardan esterleştirme yöntemiyle biyodizel adı verilen yakıt türleri araştırmalarına son zamanlarda büyük önem verilmiştir. Biyodizel petrol gibi rezerv ömrü olmayan, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Bu çalışma kapsamında; soya, kanola, mısırö zü ve ayçiçek bitkisel yağlardan metil esterleştirme yöntemi ile biyodizel üretimi yapılmıştır. Bu yakıtlar % 5, % 20, % 50 oranlarında dizel yakıtı ile karışım oluşturarak % 100 biyodizel kullanılarak , viskozite değerlerini azaltması nedeni ile 50 °C, 70 °C ve 100 °C farklı sıcaklıklarda % 100 biyodizel dizel motorlarında performans ve egzoz emisyonları açısından dizel yakıtı ile tam yük değişken devir aralıklarında karşılaştırılmıştır. Deneyler sonucunda; farklı karışım ve sıcaklık oranlarında, motor per formans karakteristikleri açısından motor momenti ve efektif güç değeri nde bir azalma, özgül yakıt tüketimi ve yakıt hava oranında ise bir artış gözlenmiştir. Farklı karışım ve sıcaklık oranlarında; CO2, CO, HC ve is emisyonlarında azalma NOX emisyonunda ise bir artış tespit edilmiştir. 2007, 114 sayfaAnahtar Kelimeler : Alternatif Yakıt, Biyodizel, Dizel Motoru, Egzoz Emisyonları
Özet (Çeviri)
Despite current energy crises and declining energy reserves, the number of vehicles are gradually increasing. This dilemma inevitably will have the way for future challenges in terms of energy requirement and utulizing existing vehicles. In our country, the main part of the energy consumption is oil derivatives which are used in vehicles and the 70 % of energy demand comes from imports. Because of all these reasons, it is an important necessity to improve alternative fuels instead of oil. At a global scale, especially in recent surveys on obtaining alternative fuels such as biodiesel from vegatable oils via esterification are taken into consideration very importantly. Biodiesel unlike oil which have reserve dependency, is a renewable energy resource. In this study, we have produced biodiesel from soya bean, canola, corn core and sun flower by means of methyl esterification. These fuels have been tested by using biodiesel blends at ratios of 5 %, 20 %, 50 % and 100 % biodiesel . In order to reduce viscosity o f 100 % biodiesel, it was increased in the temperature of biodiesel at 50, 70, 100 °C and engine performance and exhaust emissions were measured at the full loads and variable speed. From experiments, at varied blend and temperature ratios, in terms of engine performance and characteristics we have observed a decrease in engine moment and effective power, an increase in specific fuel consumption and fuel/air ratio. Also, in different blend and temperature ratios we have observed a fall in CO2, CO, HC ratios and a rise in NOX emissions. Key Words : Alternative Fuel, Biodiesel, Diesel Engine, Exhaust Emissions