Jeodezik uygulamalarda tek frekanslı GPS alıcılarının kullanılabilirliğinin araştırılması
A study about using of single frequency GPS recievers in geodetic applications
- Tez No: 213285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz jeodezik uygulamalarının vazgeçilmez bir parçası olan GPS' in (Global Positioning System-GPS) her geçen gün kullanım alanı genişleyerek yaygınlaşmaktadır. Amaçlar doğrultusunda yapılacak GPS gözlemlerinden, amaca uygun doğrulukta, kısa sürede ve ekonomik sonuçların elde edilmesi beklenmektedir.Bu çalışmanın amacı, GPS ağlarının sıklaştırılmasında çift frekanslı GPS alıcılarına göre düşük maliyetli tek frekanslı GPS alıcılarının kullanımını sağlamak ve bu alıcıların özellikle jeodezik çalışmalarda kullanılabilirliğini araştırmaktır. Ayrıca bu çalışma ile, tek frekanslı GPS alıcılarının çift frekanslı GPS alıcılarına göre performansları ortaya konmuştur.Değerlendirme sonucunda farklı zaman aralıklarının konum doğruluğuna etkisi incelenmiştir ve farklı frekans tiplerinden faydalanılarak frekans tipi-zaman-mesafe ilişkisi araştırılmış ve bu sayede düşük maliyetli tek frekanslı GPS alıcılarının Jeodezik uygulamalarda kullanılabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmamızda, uzunlukları 1 km ile 38 km arasında değişen 8 baz ile 6 güne ait veriler kullanılmıştır. Her bir güne ait veriler 1, 2, 4, 6, 8 ve 10 saatlik dilimlere bölünüp ayrı ayrı değerlendirmeye alınarak tek ve çift frekanslı GPS alıcıları için; ölçüm süresinin ve baz uzunluklarının konum doğruluğu üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
GPS has become one of the major part of the Geodetic applications and the usage of it is broadaning and spreading every passing day. According to these necessities, it is expected GPS recievers to get the economic results with convenient accuracy in a very short time.The aim of this study is to obtain the usage of the single frequency GPS recievers, which have much lower costs comparing with the dual frequancy GPS recievers and to analyze the useability of them especially in the geodetic applications. Additionally, this study indicates the performance of the single frequency GPS recievers comparing with the dual frequancy GPS recievers. After the evaluations, the effects of the different time intervals on the position accuracy are found and the connection between the frequency type-duration-distance by using the different types of frequancy are researched, thereby researching useability of the single frequency GPS recievers which have lower cost in geodetic applications is intended.8 bases with variable lengths 1 km to 38 km and datas which are belongs 6 days are used. Data of each day is divided into 1, 2, 4, 6, 8, 10 pieces of hours and evaluated independently. Afterwards it is studied on the effects of the measurement duration and base lengths on the position accuracy for the single and dual frequency GPS receivers.