Bir eksantrik presin pasif titreşim kontrolü yöntemleri ile titreşim izolasyonu
Vibration isolation of an eccentric press by passive vibration control methods
- Tez No: 213286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Titreşim, bir mekanik sistemin hareketini ve konumunu tanımlayan büyüklük şiddetinin zamanla değişimidir. Bir eksantrik pres ağırlık merkezi olmayan bir noktadan tahrikli olup üç farklı titreşim hareketi oluşturmaktadır. Doğrusal bir yer değiştirmenin yanında, açısal kafa vurma ve yalpalama hareketleri oluşmaktadır. Bu üç harekette ayrı ayrı titreşimleri hesaplanmış ve her üç harekete göre inceleme yapılmıştır. Bu hareketlerin yanında zemine etki eden kuvvetinde değişimi incelenmiştir.Bu incelemeler üç farklı pasif titreşim kontrolü ile yapılmıştır. Bunlar; vizkoelastik sönümleme, dinamik absorber kullanımı ve histeretik sönümleme yöntemidir. Ayrıca Coulomb sürtünmesinin titreşim davranışları üzerindeki etkiside incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vibration is the timely change of size intensity defining the movement and position of a mechanical system. An eccentric press is incited from a point without any center of gravity and generates three different vibration movement. Together with a linear re-positioning, angular tossing and staggering movements are also created. Concerning all of these three movements, separate vibrations have been calculated and a study has been performed according to their different characteristics. Among with these movements, the change of the force affecting the ground has been examined.These studies have been performed with three different passive vibration controls. These are viscoelastic damping of an oscillation, dynamic absorber utilization and hysteretic damping of an oscillation. Moreover, the impact of Coulomb friction on vibration behavior has been observed.