Akıllı ev otomasyonun mikrodenetleyici ile gerçekleştirilmesi
Smart house application with microcontroller
  1. Tez No: 213302
  2. Yazar: HANDE KONGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Akıllı ev otomasyonu günümüzde üzerinde çalışılan en önemli otomasyon konularından biridir. Her yeni yapılan bina bir öncekine göre üstünlüğünü sergileyererek otomasyona yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır.Gerçekleştirilen bu ev otomasyon projesinde maket bir ev modeli üzerinde çalışılmıştır. Odalarda bulunan mikroişlemci ile sıcaklık, aydınlatma ve güvenlik kontrolü yapılmaktadır. Sıcaklık kontrolünde bulanık mantık algoritması esas alınarak ekonomik yönden kazanç hedeflenmiştir. Aydınlatma kontrolünde kapalı çevrim kontrol yapılarak ışık grupları kademeli olarak sürülmüştür. Bu şekilde hem odada her noktada aynı aydınlık seviyesi yakalanmış olur hem de ekonomi yapılmış olunur. Güvenlik kontrolünde ise pencerelere yerleştirilen manyetik röleler kontrol edilir.Ana panoda bulunan mikroişlemci ise oda panolarından odalardaki sıcaklık ve ışık bilgisini alarak gösterge panelinde göstermektedir. Ana pano üzerinde bulunan tuş takımı ile kullanıcı eve giriş yapmaktadır. Şifre girmede sorun olduğunda ise güvenlik kontrolü devreye girmektedir.
Özet (Çeviri)
At the present days smart building automation is the most important subjects that studied in automaiton subjects. Every new building to show its advantages to previous one, comes with new ideas to building automation .While working on Building Automation Project which is designed, a model house is used. The modules which is designed with a microcontroller , controls the room?s temperature, lightening and security. Fuzzy logic control algorithm is used in temperature control in order to get a good return on financial. In lightening automation system close loop control algorithm is used and in room lightening sources grouped gradually. By gruoping lightening sources gradually, same light level is obtained. This system gets a good return on financial. In security control system, windows positions is controlled with magnetic relays.In main panel which is used to control all the system that designed, rooms temperatures, lightening status are shown with display unit. With keypad on main panel, user enters to house by his password. If user does not enter any password in definite time, alarm system will be actived.