İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal ve mali yönden istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation with statistical techniques of İstanbul Metropolitan Municipality in terms of social and finance
  1. Tez No: 213320
  2. Yazar: TÜLAY KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İstatistik, Public Administration, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez yerel yönetimlerde, belirsizlik altında karar verme metotlarının uygulanması amacıyla hazırlanmıştır.Amaç kapsamında İstanbul ve İl Yönetiminin Örgütlenmesi adı altında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilgili bilgiler, bütçe ile ilgili analizler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi' nin Yöneticilerinin Profili Araştırması' na yer verilmiştir.İstanbul, konum, doğal yapı analizi, iklim, bitki örtüsü, nüfus ve göç, kentsel gelişme, ekonomik durum, sosyal ve kültürel hayat ve turizm başlıklarıyla incelenmiştir. İlin yönetimi, genelden Büyükşehir Belediyesi' ne inen bir şemayla ifade edilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de birçok açıdan ele alınmıştır: İstanbul' da Belediye Tarihi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi' nin Görev ve Yetkileri, Örgüt Yapısı, İnsan Kaynakları, Fizikî Kaynaklar, Malî Yapı başlığı altında Gelirler ve Giderler.İkincil veri analizine başlamadan önce bütçe giderleri aylık, yıllık, alt birim ve birim bazında düzenlenmiştir. Harcama yetkisi verilen alt birimlere Varyans Analizi, aylık ve yıllık gerçekleşmelere zaman serileri analizleri ve gerek analitik bütçe ekonomik kodun 1. düzeyinin aylık verilerine gerekse yıllık ve aylık gerçekleşmelere çeşitli tahminler yapılmıştır. Birincil veri analizinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yöneticileri' ne uygulanan anket çalışması yer almaktadır. Bu çalışmada, iş deneyimi, meslek-kamu-İBB-yurt içi tercihlerindeki nedenleri, Daire Başkanlığı-Müdürlük-İBB değerlendirmesi, İBB sistemine ilişkin memnuniyet derecesi, genel memnuniyet, demografik-kimlik bilgileri ile ilgili sorulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis were prepared with aim of putting decision methods under uncertainty into practice in local governments. According to this aim informations about Istanbul Metropolitan Municipality, analysises about budget and Profile Research of Managers of Istanbul Metropolitan Municipality were included belove Istanbul and city management organisation.Istanbul were examined in headlines of location, natural structure analysis, climate, plant cover, population and migration, urban developing, economic state, social and cultural life and tourism.City management were expressed in a way from general to Metropolitan Municipality. Istanbul Metropolitan Municipality were taken in severals aspects: Municipality History in Istanbul; duty and authorities, organisation structure, human resources, physical resources, incomes and outcomes in name of fiscal structure. Before starting secondary data analysis budget outcomes were arranged monthly, yearly, subunit and unit based. Variance Analysis to subunits given spending authority, Time Series Analysis to monthly and yearly realizations, different predictions to both monthly data of first level of economic code and monthly and yearly realizations were done.In primary data analysis there were survey study examined on Managers of Istanbul Metropolitan Municipality. Questions about work experience, reasons of preferences job-public-IMM-Turkey, Department-Directorate-IMM analysis, pleasure level about IMM system, general pleasure, demographic-identity informations were in this part.