Kanserli hastalarda radyoterapi öncesi ve sonrası lökositlerin fagositik aktivitelerinin biyokimyasal yönden incelenmesi
  1. Tez No: 7894
  2. Yazar: HÜLYA GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
-42- V. ÖZET Çeşitli gruplarda kanser tanısı konmuş 25-65 yaş grubundan olan 20 hasta Co-60 cihazıyla 2500-3000 Rad'lık radyoterapi tedavisi görmeden önce ve gördükten sonra lökosit glukoz 6 fosfat dehidrogenaz (G6PD), NADPH - oksidaz, myeloperoksidaz (MPO) enzim aktiviteleri yönünden ince lendi. Hiçbir şikayeti olmayan sağlıklı grupta G6PD, NADPH - oksidaz, MPO enzim aktiviteleri sırasıyla; 2,45 + 0,28 nmol/dk, 57,98 + 1,36 nmol/st/mg protein, 43,43 + 3,20 Ü/dk/mg protein bulundu. Kasta grupta tedavi öncesi bu aktiviteler sırasıyla; 3,328 + 0,30 nmol/dk/mg protein, 78,04 + 9,62 nmol/st/mg protein, 67,11 + 5,60 Ü/dk/mg protein idi. Tedavi sonrası ise sırasıyla; 2,04 + 0,4 nmol/dk/mg protein, 57,73 + 12,91 nmol/st/mg protein, 38,51 + 8,6 Ü/st/mg protein idi. Değişik gruplarda kanser tanısı konmuş hastalarda her üç enzim aktivitesinde de sağlıklı gruba göre anlamlı derecede bir artış kaydedildi, (p < 0,005) Hasta grupta tedavi sonrası bulunan değerlerde tedavi öncesine göre anlamlı derecede düşüktü, (p < 0,005) Sonuç olarak kanserli hastalara uygulanacak tedavinin programlan ması yönünden bu enzim aktivitelerinin daha doğru sonuçlar vereceği düşünüldü, bir aylık radyoterapi sonrası enzim aktivitelerindeki düşmele rini ise tedavinin pozitif etkisi şeklinde mi yorumlanacağı yoksa orga nizmanın enfeksiyonlara karşı direnç kapasitesinin düşmesiyle mi ilgili olacağına karar verilemedi. Bunun için hastaların klinik durumuyla bir likte daha ileri dönemlerde bu enzim aktiviteleri yönünden de incelenmesi gerekliliğine inanıldı.
Özet (Çeviri)
-43- VI. SUMMARY: 20 patients with diagnosis of cancer of various kinds and under radiotherapy treatment of 2500-3000 Rads with Co-60 instrument have been investigated in view of leucocyte glucose 6 phosphate dehydrogenase (G6PD), NADPH - oxidase, myeloperoxidase (MPO) enzyme activites before and after radiotherapy. In healthy group, with no complaints G6PD, NÂDPH- oxidase and MPO enzyme activities were 2,45 + 0,28 nmol/min/mg protein, 57,98 + 1,36 nmol/hr/mg protein and 43,43 + 3,20 IU/min/mg protein respectively. In patients group, enzyme activities were 3,328 + 0,30 nmol/min mg protein, 78,04 + 9,62 nmol/hr/mg protein and 67,11 + 5,60 IU/min/mg protein respectively and measured -before radiotherapy. These values were 2,04 + 0,45 nmol/min/mg protein, 57,73 + 12,91 nmol/hr/mg protein, 38,51 + 8,64 nmol/min/mg protein respectively measured after radiotherapy. Various groups of cancer patients showed a significant increase in the activities of each three enzymes (p< 0.005) In patients group these values were significantly low in compari son with the values measured before the treatment (p< 0.005). It is concluded that these enzyme activities could be a tool in programming the therapy of cancer patients. However, no definite obser vation was available to make the interpretation of whether the fell in enzyme activities were due to the positive effect of radiotherapy or the reduced resistance of the organism towards infections. We believe in the necessity of the measurement of these enzyme activities with the progressive comparison of the clinical status of the patients.