Bazı sülfonamitlerin elektrokimyasal ve kromatografik davranışlarının incelenmesi
Investigation of electrochemical and chromatographic behaviour of some sulfonamides
- Tez No: 213397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ŞAHİN, PROF. DR. GÜLEREN ALSANCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezde, 5 adet sülfonamit grubu bileşiğin (sülfonilamit, sülfodiazin, sülfometazin, sülfomonometoksin, sülfometaksazol) elektrokimyasal ve kromatografik davranışları, %15, 30, 40 ve 50 (v/v) asetonitril-su ikili karışımlarında pH 1,5-7,0 aralığında hazırlanan Britton-Robinson tampon çözeltilerinde incelenerek asetonitril-su oranının ve pH'nın etkisi belirlenmiştir.Kurşun kalem yüzeyi sülfonamit baskılı ve baskısız aşırı yükseltgenmiş polipirol ile modifiye edilerek sülfonamitlerin tayininde biyosensör olarak kullanılmıştır. Moleküler baskılama yöntemiyle hazırlanan elektrotların baskılanmamış polimer elektrotlara göre sülfonamitlere karşı seçiciliklerinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle, bu elektrotların sülfonamitler gibi elektroaktif biyolojik türler için biyosensör uygulamalarında verimli olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.Sülfonamitlerin kromatografik davranışları, polipirolün potansiyometrik dedektör olarak kullanıldığı HPLC yöntemi ile belirlenmiştir. Elektrokimyasal ve kromatografik yöntemlerle elde edilen sonuçların uyum içinde olduğu gözlenmiş ve ticari ilaçlardaki sülfometaksazolün tayininde kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electrochemical and chromatographic behaviours of five sulfonamides (sulfanilamide, sulfadiazine, sulfamerazine, sulfamonomethoxine, sulfamethoxazole) were investigated in %15, 30, 40 and 50 (v/v) acetonitrile-water binary mixture at the pH of 1,5 to 7,0 prepared Britton-Robinson buffers, the effect acetonitrile-water ratio and pH were determined.Pencil graphite surface was modified with sulfonamides imprinted and non-imprinted overoxidized polypyrrole and they were used as a biosensor in the determination of sulfonamides. The electrodes prepared by molecular imprinting technique showed higher sensitivity than non-imprinted polymer electrodes. Therefore, it was concluded that they could be used in biosensor application effectively for electrochemically active biological species such sulfonamides.The chromatographic behaviours of sulfonamides were determined by a HPLC with polypyrrole potentiometric detector. We have observed that the results obtained by the electrochemical and chromatographic techniques were in agreement and could be used in the determination of sulfamethoxazole in commercial drugs.