3. nesil gezgin telefonlar üzerinde çalışan ağ/internet tabanlı uygulamaların güvenliğinin artırılması
Improvement of internet/network based applications? security on 3rd generation mobile phones
  1. Tez No: 213567
  2. Yazar: MUSTAFA KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHAMİT SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
nternet kullanımı yaygınlastıkça internete katılan cihaz türlerinin sayısıda gün geçtikçe artmaktadır. Baslangıçta sadece PC'lerin olusturdugu bir istemci toplulugu içinde artık yaygın olarak gezgin telefonlarda bulunmaktadır. nternette güvenlik ile ilgili uygulamalar ve yöntemler genelde PC tabanlı sistemler için düsünülse de PC tabanlı sistemler isletim sistemi, donanım gibi bazı yönlerden birbirlerinden ayrılabildikleri için yine de istemcinin türünden bir soyutlama söz konusudur. Fakat bir gezgin cihazın üzerinde bir PC'ye göre avantajlı oldugu durumlar bu güvenlik uygulamalarında elbette kullanılmamıstır. Bu cihazların sahip oldugu bazı avantajları kendi iletisim güvenliklerini artırmak ve bazı dezavantajları bertaraf etmek için bazı yöntemler ve yollar arastırılmıstır. Gezgin cihazların zikredilmesi gereken avantajları donanımsal olarak dahili gelen fotograf çekme, ses kaydetme özellikleri yanı sıra Bluetooth gibi kablosuz baglantı seçenekleri olarak özetlenebilir. Elbette bu özellikler her geçen gün artmaktadır. Genel olarak çalısmamızda günümüzdeki gezgin cihazlarda gittikçe daha yaygın hale gelen resim çekme gibi özelliklere yogunlasıp, bu özellikleri kullanarak güvenligin artırılabilirligini arastırdık. Anahtar kelimeler : Gezgin cihazlar, kimlik dogrulama, güvenlik, resim tabanlı güvenlik
Özet (Çeviri)
As the Internet evolving , the number of device types connected to the Internet is increasing continuosly. At the very beginning, Internet was meant to be a network for desktop computers as clients, but currently mobile devices are growing to be a popular means to connect to Internet. Though the security infrastructure of the Internet was constructed mainly for desktop computers and seems to be inflexible apparently, a great range of varying operating systems, hardware types forced the infrastructure of Internet have a kind of abstraction for different kinds of clients. But it is for sure the advantages of a mobile device over a desktop machine wasn?t properly considered for the security applications. We?ve researched methods and ways of making a more secure application of mobile devices by using their advantages and considering their disadvantages as well. If we should mention some advantages of the mobile devices, they may be briefly listed as their built-in hardware support for taking photos and recording voice and also the built-in capability to make wireless connections through some protocols such as Bluetooth. Of course, by the evolving technology, new features are added to the list continuously. We mainly focused on the built-in photograph capturing capability of the mobile devices. We showed more secure applications could be built using such features. Keywords : Mobile devices, authentication, security, image-based authentication.