Kahramanmaraş Kartalkaya barajı sağ sahil sulama alanı topraklarının taban suyu ve hidromorfik özelliklerinin öz direnç (rezistivite) yöntemi ile belirlenmesi
The determination of water tabla level and hydromorphic soil properties in right site irrigation area of Kartalkaya in Kahramanmaraş using electrical resistivity method
- Tez No: 213572
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Ziraat, Geophysics Engineering, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Taban suyu gözlemleri, tarımsal ve çevresel sebeplerden dolayıönem taşıyan temel hidrolojik çalışmalardır. Gözlem kuyularıyoluyla taban suyunun incelenmesi gerek teknik, gerek ise sosyo-ekonomik nedenlerden dolayıçoğunlukla yeterli olmamaktadır. Bu çalışmada yer altısularıve jeolojik formasyonların özelliklerinin belirlenmesinde kullanılan elektrik özdirenç yönteminin, taban suyu derinliğinin ve hidromorfik toprak özelliklerinin belirlenmesinde kullanılma olanağıaraştırılmıştır. Bu amaçla mevcut taban suyu gözlem kuyularında ölçülen taban suyu seviyeleri ile özdirenç değerleri karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarıözdirenç değerleri ile taban suyu derinlikleri arasında uyum olduğunu göstermiştir. Toprak tekstürü ve tuz içeriği ile özdirenç değerleri arasında bir ilişki bulunmasına rağmen organik madde içeriği ile bir ilişki bulunamamıştır. Araştırma alanıtopraklarında pas lekeleri ve mangan birikimleri gibi hidromorfik özellikler gözlenmemiştir. Anahtar Kelimeler : Taban suyu seviyesi , özdirenç , toprak özellikleri.
Özet (Çeviri)
Water table level observations are important basic hydrological studies due to agricultural and environmental causes. Analyzing the water level based on common observational wells is not sufficient because of technical and social-economic requirements. In the study , possibility of using electrical resistivity method, which has been already used in determining the properties of groundwater and geological formations, in investigating the water table levels and hydromorphic soil properties. For this purpose, water table levels measured in the available observation wells and the electrical resistivity values were compared. Results indicated that there was a relationship between groundwater level and the values of electrical resistivity. Although a relationship between the values of electrical resistivity and soil particle size and total salinity were found, there was no relationship between the values of electrical resistivity and organic matter content. Hydromorphic soil properties such as oxidation-reduction mottling and manganese masses were not observed in the soils of study area. Key Words : Water table level , electrical resistivity , soil properties.