Sürekli gürültüye maruz kalınan bazı iş kollarında çalışan kişilerde serum total sialik asit, ksantin oksidaz, malondialdehit, nitrik oksit, arginaz ve ornitin değerleri
Total sialic acid, xanthine oxidase, malondialdehyde, nitric oxide, arginase and ornithine levels at persons recieving continual noise at various occupations
- Tez No: 213576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE KURTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, sürekli gürültüye maruz kalınan bazı iş kollarında çalışan kişilerin serum total sialik asit (TSA), ksantin oksidaz (XO), malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), arginaz ve ornitin düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmış olup; 19 tornacıyı, 14 marangozu, 12 telefon santral görevlisini, 16 tekstil fabrikası işçisini ve kontrol grubu olarak sağlıklı 19 kişiyi kapsamıştır. Her bir gürültü grubundaki TSA değerleri kontrol grubundan yüksek olmasına rağmen, gruplar arasındaki farklar istatistiki olarak önemli değildir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine total sialic acid (TSA), xanthine oxidase (XO), malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), arginase and ornithine levels at persons recieving continual noise at various occupations. This work included 19 turners, 14 carpenters, 12 phone central officials, 16 textile fabric workers, and a control group containing 19 healthy persons. Even though every noise group had TSA values higher than that of control group?s, this differance wasn?t statistically important (p>0.05).