Türevli asal halkaların değişmeliliği
Commutativity of prime rings with derivations
- Tez No: 213640
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KANDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Karakteristiği 2 den farklı olan türevli asal halkalarda bazı değişmelilik koşullarını inceleyen makalelerin bir arada özetlenmesi ve Lie idealler için verilen bazı sonuçların - Lie idealler için de incelenmesini araştıran bu çalışmada aşağıdaki yol izlenmiştir.Halkalarla ilgili bazı temel bilgiler I. Bölümde verilmiştir.II. Bölümde, türevli asal ve yarı asal halkalarda değişmelilik koşullarını inceleyen bazı makaleler özetlenmiştir.ve , karakteristiği 2 den farklı asal bir halkanın iki otomorfizması olmak üzere Lie ideal için yapılan bazı sonuçların ( )- Lie ideal için uyarlanması da bu bölümde yer almaktadır. Teoremlerin hipotezlerine uyan veya uymayan koşullar altında örnekler bulunarak teoremlerin zayıflatılıp zayıflatılamayacağı incelenmiştir.III. Bölümde, ilk olarak Herstein tarafından ispatlanmış olan bir teorem üzerinde yapılan genelleştirmeler ele alınmıştır..
Özet (Çeviri)
Followed in this work, we summarised some of the papers that those have some commutativity conditions in a prime rings with derivation of characteristic not 2 and some results that given for Lie ideals have been applied to - Lie ideals. The plan followed as below:Some fundamental properties about rings have been given in Chapter I.In chapter II., some papers that search commutativity conditions on prime and semiprime rings with derivation have been summarized.Under the condition that R is prime ring of characteristic not 2, and are automorphisms of R, some results for Lie ideals of R, we applied to - Lie ideals of R also in this part. We give some examples under conditions fiting or not fitting to the hypotesis of theorems and study whether if theorems can be weakened or not.In chapter III, we have been considered generalizations over a theorem that proved first by Herstein.