Asal halkalarda (?,?)-tek yanlı lie idealler
One sided (?,?)- lie ideals in prime rings
- Tez No: 274967
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, halkalarda tek yanlı (?,?)-Lie idealler ve türevler arasındaki ilişkiler kullanılarak halkaların değişmeliliğini araştıran makaleler verilecektir. Bunun için Bölüm 2 de asal halka için bilinmesi gereken temel tanım ve teoremler verilmiştir. Bölüm 3 de 1957 yılında Posner' ın yazmış olduğu makaleden başlayarak asal halka üzerinde türev ve yarı türev kavramları verilerek bunlarla ilgili yapılan çalışmalar incelenmiştir. 4. Bölümde ise halka yerine ideal ve Lie ideal alınarak türev ve yarı türev için Bölüm 3 deki durumlar incelenmiştir. Son bölümde ise (?,?) türevli bir halkada ve onun bir ideali üzerinde değişmelilik ile ilgili sağlanan özellikler ve halkanın ideali yerine tek yanlı (?,?)-Lie ideali alınarak yapılan genelleştirmeler incelenerek tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the one-sided (?, ?)-Lie ideals and derivations using the relation between the commutativity of the public will be given research articles. For this you need to know for prime rings in Chapter 2 the basic definitions and theorems are given. In Chapter 3 the 1957 Posner?s been writing articles,starting from the semiderivations and derivations on prime rings related these studies examined. 4. Chapter instead of the ring ideal public and semiderivations and derivations to be the Lie ideal situation is examined in Chapter 3. In the last chapter (?, ?)-derivation a ring and it's an ideal on the resulting commutativity with the right features and the public's right instead of the one-sided (?, ?)-Lie ideal of taking the overall improvements by examining the thesis has been finalized.