Gürültülü ses sinyali iyileştirilmesine ikili kalman filtre yaklaşımı
Dual kalman filter approach for speech enhancement from noisy observations
- Tez No: 213691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EFE, YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ses sinyallerinin iyileştirilmesi gelişen teknolojiyle giderek önemini artırmaktadır. Bu çalışmada, Kalman ve LMS tabanlı filtreler kullanılarak, gürültülü sinyallerin iyileştirilmesi üzerinde durulmaktadır. Çalışmalar hem lineer hem de lineer olmayan sinyaller üzerinden yapılmıştır, sinyallerin iyileştirilmesi esnasında gürültü olarak renkli ve beyaz gürültü kullanılmıştır. Daha önceki çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada renkli gürültü olarak başka bir ses sinyali kullanılmıştır. Bunların yanı sıra deneysel çalışmalar esnasında, sinyallerden bazılarının dinamikleri bilinmediği göz önünde bulundurularak, ilk etapta sinyallerin modelleri oluşturulmuş, ardından oluşturulan modellere bağlı olarak sinyallerin model dereceleri belirlenerek hesaplamalar yapılmıştır. 2007, 121 Sayfa Anahtar Kelimeler : İkili Hesaplama, Birleşik Hesaplama, Genişletilmiş Kalman Filtresi, Unscented Kalman Filtresi, Standart Kalman Filtresi, En Küçük Kareler Ortalaması, Sinyal İşleme.
Özet (Çeviri)
Speech signal enhancing has improved to be important with developing technologies.In this article, the Kalman and LMS based filters are compared for speech enhancement from noisy observations. In the experiments, both linear and non-linear signals used, white and colored noise used in case of speech enhacement. Instead of similar speech enhancement, in this article, the other speech signal was used as colored noise. Furthermore, in view of the fact that without knowing dynamics of signals in case of experimental works, firstly, modelling signals, depends on this model, then estimated the model gradation. 2007, 121 Pages, Key Words : Dual Estimation, Joint Estimation, Extended Kalman Fitler, Unscented Kalman Fitler, Standart Kalman Fitler, Least Mean Square, Signal Processing