Gürültülü ses sinyali iyileştirilmesine ikili kalman filtreyaklaşımı
Dual kalman fi̇lter approach for speech enhancement fromnoi̇sy observati̇ons
- Tez No: 535647
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EFE, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ses sinyallerinin iyileştirilmesi gelişen teknolojiyle giderek önemini artırmaktadır. Bu çalışmada, Kalman ve LMS tabanlı filtreler kullanılarak, gürültülü sinyallerin iyileştirilmesi üzerinde durulmaktadır. Çalışmalar hem lineer hem de lineer olmayan sinyaller üzerinden yapılmıştır, sinyallerin iyileştirilmesi esnasında gürültü olarak renkli ve beyaz gürültü kullanılmıştır. Daha önceki çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada renkli gürültü olarak başka bir ses sinyali kullanılmıştır. Bunların yanı sıra deneysel çalışmalar esnasında, sinyallerden bazılarının dinamikleri bilinmediği göz önünde bulundurularak, ilk etapta sinyallerin modelleri oluşturulmuş, ardından oluşturulan modellere bağlı olarak sinyallerin model dereceleri belirlenerek hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Speech signal enhancing has improved to be important with developing technologies.In this article, the Kalman and LMS based filters are compared for speech enhancement from noisy observations. In the experiments, both linear and non-linear signals used, white and colored noise used in case of speech enhancement. Instead of similar speech enhancement, in this article, the other speech signal was used as colored noise. Furthermore, in view of the fact that without knowing the dynamics of signals in case of experimental works, firstly, modeling signals, depends on this model, then estimated the model gradation.