Mihalıçcık (Eskişehir) çevresindeki kromit ve manyezit yataklarının landsat 7 ETM+ ve aster uydu verileri ile incelenmesi
Investigations of chromite and magnesite deposits enrichments by using landsat 7 ETM+ and aster data in Mihalıçcık (Eskişehir)
  1. Tez No: 213701
  2. Yazar: İPEK USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN AYDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışma alanı Eskişehir I26-b2,b3 ile Ankara I27-a1,a2,a3,a4 paftaları üzerinde, Eskişehir ilinin doğusunda bulunan Mihalıçcık ve civarını içerir, toplamda yaklaşık olarak 210 km2lik bir alanı içine almaktadır. Çalışmanın amacı, bölgede yapılan klasik jeolojik çalışmalarla elde edilen sonuçların UA (Uzaktan Algılama) ve CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) yöntemleri ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmasıdır. Çalışma alanı içinde bulunan çeşitli manyezit ve kromit yatakları bilinen bütün klasik tekniklerle incelenmiştir. Bölgedeki kayaçlar ve cevher kütleleri incelenerek bölge jeolojisi ve cevherler hakkında çeşitli jeolojik, petrografik ve jeokimyasal sonuçlar çıkarılmıştır. Ayrıca inceleme alanında, çeşitli CBS ve UA programları kullanılarak, cevherleşmelerin çevresinde oluşan alterasyonlar, litolojik sınırlar, yapısal özellikler ve alterasyon zonları görüntü zenginleştirme teknikleri uygulanarak araştırılmıştır. Bütün laboratuvar sonuçları yer doğrulama çalışmaları ile kontrol edilmiştir. Bu çalışma kapsamında, inceleme alanının 1/100.000 ölçekli I26 ve I27 jeoloji haritaları sayısallaştırılmıştır. SYM (Sayısal Yükseklik Modeli) oluşturmak için çalışma alanının 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritasının sayısallaştırması yapılmıştır. Yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş sınıflandırmalar, temel bileşen analizleri, dekorelasyon germeleri ve filtrelemeler yapılmış, bu veriler daha önce çeşitli çalışmalarla ortaya konulan jeolojik verilerle karşılaştırılmıştır. UA ve CBS çalışmalarında, Landsat 7 ETM+, Aster, Ikonos ve SRTM uydularından elde edilen veriler kullanılmıştır. Bütün bu çalışmalar esnasında özellikle TNT Mips 6.9, ArcGIS 9.0, ER Mapper 6.4 ve Netcad 2.95 programlarından uygun olanlar kullanılmıştır. Sonuç olarak; UA ve CBS ile elde edilen birçok verinin çalışma alanındaki manyezit cevherlerinin ve kromit içerebilen ultramafik kayaçların yerlerinin belirlenmesinde rahatlıkla kullanılabilecekleri ve bu işlemler yapılırken önemli ölçüde zaman kazandırdıkları görülmüştür. 2007, 118 sayfa Anahtar Kelimeler : UA (Uzaktan Algılama), CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri), Landsat, Aster, Ikonos, Mihalıçcık, Kromit, Manyezit
Özet (Çeviri)
The study area located Eastern part of Eskişehir city, Mihalıçcık town and close surroundings. It covers about 210 square kilometers and the number of the studied maps are Eskişehir I26-b2-b3 and Ankara I27-a1,a2,a3,a4. The aim of the study is comparing the result of the all apply classical geological method with the results of the of the all performed RS (Remote Sensing) and GIS (Geographic Information Systems) techniques. All of the magnesite and chromite deposits in the study area are investigated in all classical techniques. All rocks and mining areas in the study area were invastigated and various geological, petrographical, and geochemical results were taken. Suitable image enhancements techniques were performed by using various GIS and RS programmes in determination of mining areas, alterations zones, lithological and tectonical properties. All of the laboratuary studies were controlled by ground thruth works. With the studies 1/100.000 scaled I26-I27 geological maps were digitized. 1/25.000 scaled map were digitized for having DEM (digital elevation model) of the study area. Supervised and unsupervised classification, principal components analyses, decorrelation strecthing and filtering techniques were performed in order to compare geological outputs. Landsat 7 ETM+, Aster, Ikonos and SRTM satellite data were used in all GIS, RS works. Especially, TNT Mips 6.9, ArcGIS 9.0, ER Mapper 6.4 and Netcad 2.95 programmes were used whereever they are suitable. As a result; RS and GIS techniques were found to be very usefull to locate and to determine magnesite deposits and chromite bearing ultramafic rocks in the study area in rather shorter time. 2007, 118 page Key Words : RS (Remote Sensing), GIS (Geographic Information Systems), Landsat, Aster, Ikonos, Mihalıçcık, Chromite, Magnesite